Letos hůře, za rok lépe. ČNB mění svůj odhad růstu české ekonomiky

Další instituce zhoršuje letošní vyhlídky pro českou ekonomiku. Česka národní banka v nové prognóze snížila odhad vývoje českého HDP na 2,3 procenta. Původně ČNB čekala růst o 2,7 procenta. Naopak optimističtější je vůči příštímu roku, v němž by HDP měl růst až o 3,4 procenta namísto tří procent.

Guvernér ČNB Miroslav Singer
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

„Prognóza růstu HDP pro rok 2017 na úrovni 3,4 procenta znamená, že ČNB je v tomto ohledu optimističtější než inflační trhy a její prognóza je poměrně výrazně vyšší, než co ve svých odhadech nedávno prezentovalo jak ministerstvo financí, tak Evropská komise,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

I když by vývoj ekonomiky v příštím roce podle České národní banky měl předčít původní odhad, v případě vývoje inflace banka svou prognózu částečně zmírnila. Ve druhém čtvrtletí roku 2017 počítá centrální banka s inflací 1,8 procenta a ve třetím čtvrtletí 2017 s inflací 2,2 procenta. Minule odhadovala, že inflace bude už ve druhém čtvrtletí dynamičtější - 2,1 procenta. 

Rizika pro vývoj odhadovaný centrální bankou jsou podle guvernéra Miroslava Singera mírně protiinflační. Proti růstu cen by mohl působit vývoj cen průmyslových výrobců v eurozóně a promítnutí dlouhodobě nízké inflace do vývoje některých ukazatelů, zejména mezd.

Guvernér ČNB Miroslav Singer

Miroslav Singer

guvernér ČNB

„Domácí cenový vývoj je stále pod vlivem silných protiinflačních nákladových vlivů ze zahraničí, jejichž intenzita i doba trvání jsou větší, než předpokládaly předchozí prognózy.“

Miroslav Singer

guvernér ČNB

Evropská komise očekává, že český hrubý domácí produkt vzroste letos o 2,1 procenta a příští rok o 2,6 procenta. České ministerstvo financí letos počítá s růstem HDP o 2,5 procenta a příští rok o 2,6 procenta. Obě dvě instituce přitom snížila vyhlídky v letošním roce, pouze Česká bankovní asociace v posledním odhadu neměnila hodnotu letošního růstu, a to na 2,4 procenta.

Slabší korunu chce banka držet nejspíš do poloviny roku 2017

Bankovní rada České národní banky také ponechala úrokové sazby na historických minimech a rozhodla o pokračování režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 korun za euro. Rozhodnutí o zachování sazeb bylo jednomyslné.

Pravděpodobné ukončení režimu devizových intervencí, které drží korunu nad stanovenou hranicí, je podle rady plánováno v polovině roku 2017. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera ale nelze na další odsouvání kurzového závazku spoléhat, dokud nebudou známí alespoň dva noví členové bankovní rady a jejich názor na politiku kurzového závazku. „K ukončení kurzového závazku tak stále může dojít i v prvních měsících roku 2017,“ dodal Seidler.

Opačně uvažují ekonomové Komerční banky. „Náš odhad počítá s delším trváním kurzového závazku. My vidíme jeho ukončení až ve třetím čtvrtletí,“ uvedl ekonom Viktor Zeisel.

Video Studio ČT24
video

Singer: Růst české ekonomiky letos zpomalí z loňského mimořádně vysokého tempa na 2,3 %