AHG nabídla státu OKD za méně než 4 miliardy korun, Mládek je proti

Skupina Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem New World Resources, majitele OKD, nabídla ve čtvrtek českým ministrům, že státu černouhelnou firmu prodá za méně než 150 milionů eur, tedy méně než čtyři miliardy korun. V prohlášení to uvedl mluvčí AHG Roman Pařík. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v reakci na toto komuniké řekl, že pro vládu není zajímavé koupit bezcenné akcie firmy za 120 milionů eur. „To bychom byli, upřímně řečeno, pitomci,“ dodal Mládek.

Možným řešením je podle ministra koupě pohledávky, která by dala státu možnost mít silnou pozici ve věřitelském výboru. O věci rozhodne vláda, zdůraznil Mládek. „Za sebe musím říct, že mě ta nabídka překvapila. Jasně jsme jim totiž řekli, že jejich akcie jsou bezcenné,“ řekl Mládek v telefonickém rozhovoru z pracovní cesty v Egyptě.

AHG uvedla, že nabídla vládě OKD očištěnou od dluhu vůči držitelům dluhopisů. „Tato nabídka znamená, že držitelé dluhopisů odepíší dluh za více než 400 milionů eur,“ uvedl Pařík.

AHG také vládu obvinila, že se vyhýbá jednáním o budoucnosti společnosti. „Ministři se odmítli zúčastnit všech schůzek, na které je od 12. dubna investoři (AHG) pozvali, a to bez ohledu na to, že obdrželi veškeré vyžádané informace,“ konstatoval Pařík.

Jednat by se mělo už v pondělí

Mládek toto nařčení odmítá. Řekl, že jedna ze schůzek bude v pondělí. Podle informací ČTK se jednání pravděpodobně nezúčastní zástupci AHG, ale pouze management OKD. „Tlačí nás do nějakého rozhodnutí v horizontu dnů. Jasně jsme jim ale řekli, že vláda takto fungovat nebude,“ připomněl ministr.

„Nabídka mě překvapila. Jasně jsme jim (AHG) totiž řekli, že jejich akcie jsou bezcenné.“

Jan Mládek

ministr průmyslu a obchodu

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.