Někdejší král drogerií Schlecker půjde kvůli úmyslnému bankrotu před soud

Německá prokuratura zažalovala zakladatele zkrachovalého německého řetězce drogerií Schlecker kvůli úmyslnému bankrotu. Jedenasedmdesátiletý Anton Schlecker a členové jeho rodiny podle prokuratury z podniku krátce před bankrotem vyvedli miliony eur, informovala o tom agentura DPA.

Společnost Schlecker byla kdysi největším řetězcem drogerií v Evropě a působila rovněž v České republice. Začátkem roku 2012 ale vyhlásila platební neschopnost. V důsledku jejího bankrotu přišlo o práci zhruba 25 tisíc lidí, napsala DPA.

Schleckerova žena Christa a děti Meike a Lars čelí obvinění z napomáhání k bankrotu. Prokuratura případ vyšetřovala zhruba tři roky, zabývala se například údajnými přesuny peněz na firmy Schleckerových dětí či finančními dary, které prý Schlecker poskytoval svým vnoučatům.

„Je velmi potěšitelné, že následuje právní dohra, protože škody, které Schlecker bankrotem způsobil, jsou velmi velké,“ uvedl Bernhard Franke z odborového svazu Verdi. „Již dříve jsme tušili, že v tom je něco nekalého,“ dodal. Franke zastupoval odbory při jednáních s insolvenčním správcem podniku.

Řetězec Schlecker měl v Německu před vyhlášením platební neschopnosti více než 5000 poboček. V České republice firma vlastnila 142 prodejen, které v srpnu 2012 převzala firma p. k. Solvent. Ta zastřešuje největší českou síť drogerií Teta.