Británie zmrazila Airbusu všechny peníze na podporu exportu

Britské úřady pozastavily všechny žádosti evropského výrobce letecké techniky Airbus o exportní úvěry kvůli prověřování činnosti zahraničních zprostředkovatelů firmy, píše server BBC. Britský úřad SFO, jenž vyšetřuje závažné případy podvodů a korupce, nyní podle serveru prověřuje dokumentaci o využívání zahraničních zprostředkovatelů, kterou mu firma Airbus poskytla.

Airbus před třemi dny oznámil, že v žádostech o exportní podporu odhalil nesrovnalosti, o kterých informoval britský úřad pro financování exportu UKEF. Ten v pondělí uvedl, že tyto nesrovnalosti se týkají využívání zprostředkovatelů u některých kontraktů na letouny firmy Airbus. „UKEF obdržel od Airbusu informace týkající se jeho zahraničních zprostředkovatelů. Tyto informace předal SFO,“ sdělil úřad agentuře Reuters.

Airbus předpokládá, že v letošním roce dodá zákazníkům více než 650 letadel. Podle agentury Reuters by delší pozastavení britské podpory mohlo mít dopad na dodávky 39 či více letadel.

Británie obvykle poskytuje exportní podporu Airbusu ve spolupráci s Německem a Francií. V těchto třech zemích se vyrábí většina součástek pro letadla Airbus, píše server BBC.