Tesla Model 3

Tesla představila nový elektromobil. Zákazníci čekali ve frontě

Již více než 130 tisíc lidí si od čtvrtka objednalo nový elektromobil Model 3, který představila americká automobilka Tesla Motors. Přitom jej firma začne dodávat zákazníkům teprve koncem příštího roku. Na jedno nabití vůz ujede minimálně 215 mil (346 kilometrů).

 

Tesla začala objednávky na Model 3 přijímat ve čtvrtek. Před obchody automobilky se vytvořily dlouhé fronty, někteří fanoušci čekali na možnost složit rezervační zálohu ve výši 1000 dolarů (téměř 24 tisíc korun) celou noc.

Model 3 je klíčovou součástí plánu společnosti Tesla dosáhnout do roku 2020 ročního prodeje půl milionu vozů. Model 3 bude na trhu soupeřit například s elektromobilem Chevrolet Bolt, který letos začne prodávat americká automobilka General Motors. Chevrolet Bolt by měl na jedno nabití urazit zhruba 200 mil (322 kilometrů), jeho cena by se měla pohybovat kolem 35 tisíc dolarů, napsala agentura Reuters.

Tesla Motors nyní vyrábí dva modely s elektrickým pohonem. Je to sedan Model S a sportovně užitkový vůz Model X, který se začal prodávat loni v září. Před Modelem S vyráběla Tesla ještě sportovní Roadster, jehož výrobu ale v roce 2012 ukončila.

Automobilka loni prodala přes 50 tisíc vozů, což bylo o 60 procent více než v roce 2014. Letos plánuje zvýšit dodávky na trh na 80 tisíc až 90 tisíc automobilů. Tesla byla založena v roce 2003, doposud se jí však ani jednou nepodařilo vykázat celoroční zisk. Letos už ale zisk očekává.

Generální ředitel společnosti Elon Musk uvedl, že Tesla hodlá v rámci podpory prodeje nového vozu do konce příštího roku zhruba zdvojnásobit počet svých obchodů po celém světě na 441.