Česko bude mít více času na odvoz nafty ze skladů Viktoriagruppe

Na odvoz nafty ze skladů zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe získá Česko víc času. Dosavadní termín do 30. dubna, považovaný za nereálný, se prodlouží o dobu prodeje areálu firmy. O ten má zájem několik investorů. Posun termínu potvrdil předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr, který jednal s insolvenčním správcem firmy Mirko Möllenem. Ve skladech v německém Kraillingu má Česko naftu za zhruba 1,2 miliardy korun.

Dosavadní termín odvozu do 30. dubna Švagr už dříve označil za nereálný. Odvoz nafty komplikuje porouchaná vlečka, jejíž oprava bude podle Švagrova odhadu stát 8,5 až 10 milionů korun bez DPH a potrvá tři týdny. Nyní se tedy podařilo posunout termín vyskladnění.

„Na stole je několik nabídek investorů, do doby konečného rozhodnutí se termín pro vyskladnění posouvá.“

Pavel Švagr

předseda Správy státních hmotných rezerv
 

Zajištění převozu by za 60 milionů korun bez DPH měl zajistit státní distributor paliv Čepro. Kvůli opravě vlečky pak SSHR oslovila společnost Strabag. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky na opravu vlečky byla 13,5 milionu korun bez DPH. Švagr už tehdy upozornil, že i tato cena je pouze odhadem.

S insolvenčním správcem Viktoriagruppe se Česko pře o vlastnictví nafty od vyhlášení insolvence firmy v prosinci 2014. Podle dřívějších informací je hodnota uložené nafty 1,2 miliardy korun. SSHR přihlásila pohledávky za dalších 300 milionů korun a dalších až 300 milionů korun podle zdroje agentury ČTK při přihlašování pohledávek požadovaly české celní a daňové úřady. Češi si tak celkem nárokují až 1,8 miliardy korun.

Česko má nyní zásoby ropy a ropných produktů zhruba na 95 dnů, povinných je 90 dnů. Nafta, kterou má ČR uloženu v Německu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu.