Cena Brentu krátce před 17. hodinou posílila o tři procenta na 39,90 dolaru za barel a předtím vystoupila poprvé od počátku prosince na 40 dolarů. Americká lehká ropa WTI zpevnila rovněž o tři procenta nad 37 dolarů.
Minulý týden získaly ceny ropy zhruba deset procent a z minim na konci ledna posílily už o více než třetinu. Trh podporují vyhlídky na snižování přebytku nabídky, zejména v podobě omezování těžby.
Pokles těžby v USA
Těžba ropy ve Spojených státech klesla šestý týden za sebou. Páteční údaje ukázaly, že ropné společnosti snížily počet využívaných vrtných souprav v USA jedenáctý týden po sobě, a tento ukazatel klesl na minimum od konce roku 2009. Odpoledne vzestup cen zrychlil po zprávě o zmírnění růstu zásob v oklahomském překladišti Cushing. Z něj se dodává ropa pro vypořádání burzovních termínových kontraktů na WTI.
Na trhu se po týdnech oživování z minim prosazuje předpoklad, že trend cenového poklesu, v němž ropa od poloviny roku 2014 ztratila dvě třetiny hodnoty, je u konce. Sázky na růst cen ropy Brent dosáhly v posledním únorovém týdnu rekordního objemu, uvedl provozovatel londýnské ropné burzy InterContinental Exchange.
Velcí producenti se domlouvají
K oživení cen výrazně přispívá snaha některých velkých producentů o spolupráci na omezení těžby. V polovině února se Rusko, Saúdská Arábie, Venezuela a Katar předběžně dohodly na zmrazení těžby na lednových úrovních, podmínily to ale obdobnými kroky u dalších předních producentů.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak v pátek uvedl, že bývalé sovětské republiky Ázerbájdžán a Kazachstán se připojí k rozhovorům s OPEC o stabilizaci trhu s ropou. Ázerbájdžánská státní ropná společnost SOCAR o víkendu sdělila, že návrh na zmrazení objemu těžby podporuje.