České domácnosti loni více naspořily, než se zadlužily

Dluhy českých domácností za loňský rok stouply o 94,3 miliardy korun. Bankám a finančním institucím lidé ke konci prosince dlužili přes 1,332 bilionu korun. Ještě výraznější růst však zaznamenaly úspory tuzemských domácností, které oproti roku 2014 vzrostly o 151,9 miliardy. Vyplývá to z údajů, které v měnovém přehledu zveřejnila Česká národní banka.

Dluhy domácností vzrostly i v posledním loňském měsíci, kdy se zvýšily o 10,9 miliardy korun. Naopak zadlužení podniků v prosinci kleslo o 29 miliard Kč a za celý loňský rok stouplo o zhruba 54,1 miliardy na přibližně 1,098 bilionu korun.

Domácnostem a podnikům však loni vzrostly také úspory. Na jednodenních vkladech měli lidé na konci roku téměř 1,533 bilionu korun, tedy o zhruba 151,9 miliardy víc než o rok dřív. Podnikům tyto vklady meziročně stouply o téměř 110,7 miliardy na 951,7 miliardy korun. Proti listopadu se jednodenní vklady domácností zvýšily o téměř 33 miliard a podniků o zhruba 2,5 miliardy korun.

Video Studio ČT24
video

Šmejkal: Lidé chtějí využít nízké úrokové sazby

Na účtech s výpovědní lhůtou úspory domácností v loňském roce klesly o téměř 22 miliard na 279 miliard korun. Naopak podnikům tyto úspory stouply o zhruba 415 milionů na 13,9 miliardy korun. Ve srovnání s listopadem se vklady s výpovědní lhůtou domácnostem zvýšily o zhruba 8,5 miliardy, firmám naopak klesly o 2,5 miliardy korun.

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.