Lékáren ubylo. V ohrožení jsou hlavně venkovské

Lékárny se už rok musejí obejít bez třicetikorunového poplatku za recept. Pro řadu z nich jde o významný zásah do příjmů. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba zmiňuje jako velký problém i snižující se ceny léků, které zkracují marže. Podle komory hrozí zánik hlavně lékárnám v malých obcích.

Video Události
video

Události ČT: Malým lékárnám hrozí zánik

V loňském roce přišly lékárny kvůli zrušení regulačních poplatků zhruba o miliardu korun. Výdaje musela omezovat i lékárna v Jinočanech. Provozovna je v obci přes dvacet let. Přestože by si majitelka ráda najala posily, na další zaměstnance její lékárna nevydělá. „Jsem majitel, magistr, laborantka i uklízečka. A bohužel mě to pravděpodobně čeká do konce života,“ uvedla Mária Fišarová z jinočanské lékárny.

Místo třiceti korun od zákazníků si musí vystačit s dvanácti korunami od pojišťovny za takzvaný signální výkon, který byl zaveden jako kompenzace zrušeného regulačního poplatku. Česká lékárnická komora ale stanovenou výši kompenzace kritizovala jako nedostatečnou.

V roce 2015 skončilo přes čtyřicet lékáren

V Jinočanech je lékárna Márie Fišarové jediná. Pro léky sem jezdí i lidé z okolních vesnic. Každý den tu obslouží asi stovku zákazníků. Podobných malých lékáren, jako je v Jinočanech, se v Česku nachází přes šest set. Jen v minulém roce jich zaniklo zhruba čtyřicet.

„Vedle toho, že poplatky byly kompenzovány pouze částečně, tak ten hlavní ekonomický problém spočívá v tom, že se neustále snižují zejména ceny léků,“ dodal prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. To se odráží na maržích. Už několik měsíců vedou lékárnici s pojišťovnami jednání o lepším financování. Zatím žádného výsledku nedosáhli. „Pojišťovny se tomuto nebrání,“ prohlásil prezident svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich s tím, že cenová jednání začnou v únoru.

V Česku funguje zhruba dva a půl tisíce lékáren. Otevření nové pobočky je v posledních letech pouze záležitostí velkých řetězců, a to ještě velkých měst. V prosinci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) řekl, že oblast lékárnických služeb ve venkovských oblastech bude v letošním roce velké téma.

Video Ekonomika ČT24
video

Lékárna se vyplatí v obci od 4 tisíc obyvatel

V Česku se většinou vyplatí mít lékárnu v obci od 4 tisíc obyvatel výše, řekl předseda představenstva Asociace lékárenských sítí Daniel Horák. Dodal však, že také záleží i na nákupním chování lidí, na spádovosti obce i třeba na tom, zda v ní působí lékaři. „Někde se to vyplatí i v menší obci,“ řekl Horák. 

V průměru pochází 80 procent příjmů lékáren z prodeje léků na recept, zbytek pak z volně prodejných léčiv. U léků bez receptu mají podle Horáka lékárny volnost, cena je stanovena trhem. U léků na recept je cena regulovaná, lékárny se mohou lišit jen tím, jak si stanoví velikost doplatku. Pro něj je však určen maximální limit.