Letošní sucho podle zemědělců způsobilo škody za 2,6 miliardy

Zájmové svazy v zemědělství odhadly škody po letošním suchém počasí na 2,6 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství ještě není se sčítáním škod hotové, jeho odhad je zatím na 1,2 miliardzy korun.

Sucho mělo podle agrární komory největší dopady na letošní sklizeň kukuřice na zrno, cukrovou řepu, brambory, ale také na krmné plodiny jako kukuřici na siláž či pícniny, dále pak na chmel, ovoce a zeleninu. Naopak dobře se letos dařilo obilninám. Dlouhotrvající sucho a horko letos způsobovalo komplikace po celé zemi. Vědci očekávají, že podobně teplých a suchých let bude přibývat.

„Ministerstvo zemědělství připravilo balíček 600 milionů korun, který bude na základě předem stanoveného klíče rozdělen mezi postižené producenty,“ uvedl prezident agrární komory Miroslav Toman, podle něhož má jít o mimořádnou pomoc. „V tuto chvíli není stanovena přesná částka ani procenta, proto to nemůžeme zatím potvrdit,“ reagoval mluvčí ministerstva Hynek Jordán.

V notifikovaném programu je do roku 2020 přes 12 miliard

Stát má možnost podpořit zemědělce kvůli suchu z již notifikovaného programu, do roku 2020 jim může vyplatit až 12,25 miliardy korun. O využití těchto peněz by ale musela rozhodnout vláda. Ministerstvo nyní připravuje spuštění fondu těžko pojistitelných rizik, do kterého by přispívali zemědělci a stát. Pokud by se jim úroda zmenšila kvůli suchu nebo povodním o více než 30 procent, stát by škody zapojeným zemědělcům proplatil.

Podle rozhodnutí vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by měla vzniknout státní strategie na boj se suchem do poloviny roku 2017. Sám premiér se ale vyjádřil, že by chtěl, aby základní strategické dokumenty vznikly již do konce roku 2016.