Europarlament definitivně schválil zatím vůbec největší rozpočet EU na rok 2016

Evropský parlament schválil kompromisní návrh rozpočtu EU na rok 2016. S částkou 155 miliard eur (4,2 bilionu korun) v závazcích a 143,9 miliardy eur (3,9 bilionu korun) v platbách, je dosud největší, jaký Evropská unie měla. Více peněz má putovat hlavně na bezpečnost a na problémy související s migrační krizí. Členské státy podobu rozpočtu odsouhlasily v úterý, středeční hlasování europoslanců bylo závěrečným krokem schvalovacího procesu.

Pro rozpočet zvedla ruku drtivá většina poslanců. Pro jich bylo ze 703 přítomných 516, proti hlasovalo 179 poslanců.

Proti letošnímu rozpočtu plánuje EU vydat v platbách o 2,7 miliardy eur více, v závazcích je to o takřka deset miliard eur více. Závazky představují odhodlání financovat budoucí výdaje, platby pak vyjadřují očekávání, kolik bude daný rok skutečně potřeba vydat peněz.

Vyjednávání o rozpočtu byla náročná a na kompromisu se europoslanci s unijními státy dohodli před necelými dvěma týdny. Zatímco Evropský parlament žádal v závazcích takřka 157,5 miliardy eur a v platbách 146,5 miliardy, státy usilovaly o úspory a navrhovaly 142 miliard eur v platbách a 153 miliard eur v závazcích. 

Vzhledem k situaci však výši rozpočtu považuje i hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda za logický krok. „Nicméně je pravda, že řada členských států EU je zadlužena, takže to může znamenat další ztížení situace v jejich fiskální oblasti. Situace týkající se uprchlické krize a bezpečnostních otázek je ale zásadní příčinou, proč je potřeba skutečně navyšovat výdaje. Tak to vidí drtivá většina europoslanců,“ dodává Kovanda.

Video Studio ČT24
video

Kovanda: I tak vysoký rozpočet je v této době logický

Odsouhlasený rozpočet porušuje schválené limity víceletého finančního rámce na léta 2014 až 2020. Více peněz je určeno především na bezpečnost, zvládání uprchlické krize a také na podporu tvorby nových pracovních míst.

Dodatečné finance, které umožní rozšířit početní stavy, poputují například do agentur, jako jsou Europol, Frontex či Evropský podpůrný azylový úřad (EASO). Na pomoc unijním i nečlenským státům nejvíce postižených migrační krizí byly v závazcích vyčleněny více než čtyři miliardy eur. Více peněz je určeno i pro vědu a výzkum a také na výměnný studentský program Erasmus+.