Staropramen potvrdil, že v jeho sudech ve Švédsku byla chemikálie místo piva

Pivovar Staropramen potvrdil chemikálii v sudech na pivo, která dvěma lidem ve Švédsku způsobila krvácející puchýře v ústech. Chyba se stala při čištění sudů, firma zlepšila kontrolu, uvedl mluvčí firmy Pavel Barvík. Kvůli incidentu Staropramen v září pivo ze švédského trhu stáhl, nyní nápoj znovu distribuuje.

Mluvčí Staropramenu Pavel Barvík potvrdil, že ve zmíněných sudech místo piva zůstal čisticí roztok. Podle švédských médií se z kontaminovaných sudů Staropramenu napili dva lidé, následně se jim v ústech objevily puchýře, které začaly krvácet. „Příčinou problému byla porucha v našem procesu čištění sudů,“ řekl mluvčí Barvík. A dodal, že lidé, kteří po vypití piva krváceli, jsou v pořádku.

Společnost v pivovaru již zavedla nový mechanismus, který posiluje kontrolu přítomnosti čisticích roztoků v sudech. 

„Všechny naše výrobky prodávané na všech našich trzích jsou naprosto bezpečné.“

Pavel Barvík

mluvčí Staropramenu

Severský pivovar Carlsberg v září zastavil čepování Staropramenu v celkem 680 švédských restauracích, ve dvou sudech byly čisticí prostředky o vysoké koncentraci, informovala tehdy Švédská televize (SvT). Podle večerníku Aftonbladet bylo závadné pivo objeveno v nejmenovaném městě v západním Švédsku. Znehodnoceno bylo natolik, že jako pivo nevonělo ani nechutnalo. K zákazníkům se nedostalo.

Pivovar následně zastavil prodej a stáhl z trhu ve Švédsku podle SvT celkem 4624 sudů piva české značky. Nyní byla distribuce podle Staropramenu obnovena v plném rozsahu.

Pivovary Staropramen loni mírně zvýšily prodeje v Česku i zahraničí na 3,16 milionu hektolitrů piva. Meziročně je to o 15 tisíc hektolitrů víc. Za pozitivním vývojem stál mimo jiné růst prodejů v zahraničí. Vývoz Staropramenu se loni zvýšil o osm procent. „Překročení hranice 600 tisíc hektolitrů piva na vývoz je pro nás důležitým milníkem a motivací do budoucna,“ uvedl dříve generální ředitel společnosti Zbyněk Kovář.

V zahraničí se dařilo Staropramenu především na Slovensku, ve Velké Británii a Německu. Firma uvádí, že na některých trzích, jako jsou Británie, Švédsko či Slovensko, je smíchovské pivo nejprodávanější českou importovanou značkou.