Podíl lidí ohrožených chudobou je v rámci EU nejnižší v Česku

Chudobou nebo sociálním vyloučením je ohrožena čtvrtina občanů Evropské unie. Nejméně jich je v České republice – a to pouze 14,8 procenta. Vyplývá to z údajů evropského statistického úřadu Eurostatu. Přes 40 procent lidí ohrožených chudobou mají Rumunsko a Bulharsko.

K nejohroženějším skupinám sociálně vyloučených obyvatel patří bezdomovci
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

Celkově je v Evropské unii sociálním vyloučením ohroženo 24,4 procenta obyvatel, což je 122 milionů lidí. Jejich počet tak zůstává oproti minulému roku téměř nezměněn. Je ale vyšší než například v roce 2008, kdy bylo chudobou ohroženo 23,8 procenta občanů EU.

Ohrožení sociálním vyloučením znamená, že se dotyčný ocitl v jedné ze tří rizikových situací. Je ohrožen chudobou i po vyplacení sociálních dávek, trpí velkým materiálním nedostatkem nebo žije v domácnosti s celkovým velmi nízkým výdělkem. Počet takto postižených od roku 2008 tři roky po sobě mírně stoupal a od roku 2013 prakticky stagnuje.

Loni byla chudobou nebo sociálním vyloučením ohrožena více než třetina obyvatelstva ve třech zemích. Jsou jimi Rumunsko (40,2 procenta), Bulharsko (40,1) a Řecko (36). Naopak nejméně lidí ohrožených chudobou je v Česku, Švédsku (16,9 procenta) a Nizozemsku (17,1).

V období mezi lety 2008 a 2014 podíl obyvatel ohrožených chudobou podle očekávání nejvíc vzrostl v Řecku: o 7,9 procenta. Následují Španělsko (o 4,7 procenta) a Kypr (o 4,1). Naopak nejvíce se podíl lidí ohrožených chudobou snížil v Polsku (o 5,8 procenta), v Rumunsku (o 4 procenta) a na Slovensku (o 2,2 procenta).