Inflace v srpnu dále klesala, zlevnily pohonné hmoty a potraviny

Růst spotřebitelských cen v srpnu opět zpomalil, meziroční inflace činila 0,3 procenta a byla o dvě desetiny procentního bodu nižší než v červenci. Proti loňskému srpnu zlevnily pohonné hmoty a některé potraviny,  uvedl Český statistický úřad.  Analytici přitom očekávali zpomalení meziroční inflace na 0,4 procenta, z červencových 0,5 procenta. Podle nich to nyní utvrdí ČNB, aby dál pokračovala v intervencích.  

Inflace tak byla již druhý měsíc v řadě pod očekáváním ČNB, upozornil hlavní ekonom ING Jakub Seidler. „To však bylo způsobeno převážně nižšími cenami potravin a poklesem cen ropy. Z tohoto pohledu tak dnešní vývoj inflace nepředstavuje z pohledu ČNB významnější problém,“ uvedl.  

Aktuální mezera mezi prognózou centrální banky a skutečností se rozšířila na čtyři desetiny procentního bodu. „Vzhledem k tomu, že jde na vrub cenám nafty a benzinu, nepředpokládáme, že by centrální banka musela na tento vývoj dramaticky reagovat,“ říká i analytik ČSOB Petr Dufek.

Zároveň to ale podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče utvrdí centrální banku v pokračování režimu devizových intervencí. "Velmi nízká inflace je podporou pro centrální bankéře v otázce kurzového závazku. Česká národní banka má teď v podobě inflace opět silný argument pro zachování koruny nad hladinou 27 Kč/EUR," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Ceny klesají i kvůli Číně

Vývoj cen pohonných hmot má přitom na svědomí pokles cen ropy na světových trzích, daný z podstatné části ekonomickým zpomalením Číny, upozornil hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda.

Video Studio ČT24
video

Inflace proti červenci poklesla

„Na pokles cen působí především dlouhodobý pokles cen pohonných hmot, který je výrazný hlavně v meziročním srovnání. V ostatních segmentech přitom není velký tlak na cenový růst. Ve výsledku tak inflace zůstává na nízké hodnotě.“ 

Michal Kozub

analytik Home Credit

Meziměsíčně ceny pro spotřebitele v srpnu klesly o 0,2 procenta, podobným tempem se snížily naposledy loni v listopadu, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). 

Vývoj inflace se tak nese dále ve stejném duchu jako přechozí měsíc. Důvodem, proč inflace v červenci meziročně zpomalila, byl podle statistiků hlavně vývoj cen potravin a nealkoholických nápojů, kdy letošní první prázdninový měsíc byly o jedno procento levnější než před rokem ve stejnou dobu. Prohloubil se i meziroční cenový pokles pohonných hmot, které v červenci stály o 10,8 procenta méně než loni, v srpnu pak oproti stejnému měsíci loni zlevnily o 12 procent.

Video Studio ČT24
video

Dufek: V příštích měsících růst cen zřejmě ještě zpomalí

Pokles cen podle ČSÚ zesílil v srpnu u řady potravin, například u chleba, mouky, mléčných výrobků a cukru. Klesat po červencovém růstu začaly ceny vajec a nealkoholických nápojů. Pomaleji než v červenci rostly v srpnu naopak ceny finančních služeb. Ke snížení cenové hladiny působilo také zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví.

K růstu inflace naproti tomu působilo zdražení tabákových výrobků skoro o devět procent, vodného, stočného a nájemného. Meziročně stouply také ceny dovolených, obuvi a oděvů a za ubytování a stravování. Z potravin se zvýšily zejména ceny zeleniny, z toho brambory zdražily o pětinu.

S velmi nízkou inflací je nutné podle analytiků počítat i v dalších měsících letošního roku. "Inflace v české ekonomice v podstatě není a hned tak ani nebude. Předpokládáme, že v nadcházejících měsících se růst cen ještě dále zpomalí a přiblíží se těsně k nule," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

„A ani v roce 2016 nebude meziroční růst cen nijak ohromující. S návratem inflace na inflační cíl ČNB, tedy na dvě procenta, nepočítám dříve než v roce 2017.“ 

Miroslav Novák

analytik společnosti Akcenta