Unie o půl roku prodloužila sankce proti ruským firmám a jednotlivcům

Evropská unie dnes prodloužila o další půlrok sankce proti Rusku za jeho podíl na ukrajinském konfliktu. Sankcím, jejichž platnost byla prodloužena do půli března příštího roku, je vystaveno 37 firem a 150 jednotlivců z Ruska a Ukrajiny. Sektorové sankce prodloužil Brusel už v červnu, své sankce proti Moskvě dnes rozšířily i Spojené státy.

Prodloužení sankcí bude dalším problémem pro pomalu se zotavující ruskou ekonomiku, která se v první polovině letošního roku zřejmě dostala z nejhoršího.

Na prodloužení postihu Ruska za anexi Krymu a podporu donbaského povstání se dohodli velvyslanci osmadvacítky na zasedání v Bruselu. Firmy a osoby, zařazené na sankční seznam, nesmějí cestovat do zemí EU a jejich případný majetek v evropských bankách bude zablokován.

Na černém seznamu EU je řada ruských osobností z okolí prezidenta Vladimira Putina včetně členů ruské vlády, poslanců a bohatých podnikatelů. Na seznam, sestavený už loni, Moskva reagovala vlastním sankčním postihem, do něhož zařadila „nežádoucí“ evropské politiky. Ruský seznam má údajně 89 položek.

Jiný, závažnější balík protiruských sankcí prodloužila EU už letos v červnu do ledna 2016. Na rozdíl od dnes prodloužených sankčních opatření se netýká jednotlivců a firem, ale celých sektorů ruské ekonomiky. Zakazuje například export určitých technologií do Ruska a omezuje ruský přístup na finanční trhy.

O rozšíření protiruských sankcí dnes informovalo i americké ministerstvo obchodu. Kromě společností aktivně působících proti zájmům Ukrajiny byly na sankční seznam zařazeny i firmy, které údajně vyvážejí jadernou a raketovou technologii do KLDR, Íránu a Sýrie.