Senátoři: Malé finanční úřady by se rušit neměly

Chybný a nesystémový, takový je podle senátorů plán na zrušení 23 územních pracovišť finančních úřadů. Návrh vyhlášky proto senátní výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí zamítl. Finanční správa má totiž v plánu začátkem příštího roku zavřít ty pobočky, kde pracuje méně než 11 zaměstnanců. Přítomní starostové si na výboru stěžovali, že zrušení poboček je diskriminující.

Video Události: Rušení finančních úřadů u senátorů narazilo
video

Události: Rušení finančních úřadů u senátorů narazilo

Po více než dvouhodinové vzrušené debatě senátoři jednomyslně odmítli přenášení další administrativní zátěže na občany, kteří by museli na úřad dojíždět do jiných měst. Zároveň doporučili, aby návrh na zrušení poboček finanční ředitelství zrušilo a nejdříve předložilo k projednání koncepci finanční správy.

Ta je údajně připravena, ale zatím zveřejněna nebyla. „Místo toho, aby se veřejná služba občanovi přibližovala, tak se mu vzdaluje. Důvodem je to, že vláda navrhuje čím dál složitější daňový řád. Tím pádem finanční úřady, aby to zvládly, se musí centralizovat a přenáší náklady na občany,“ řekl předseda výboru Miloš Vystrčil (ODS).

Finanční ředitelství: Návrh se zatím měnit nebude

Šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček uvedl, že o návrhu se nyní diskutuje. Domnívá se, že by se měla vyjádřit i další připomínková místa, aby se vidělo, zda jejich stanovisko bude také tak radikální jako tohoto senátního výboru.

Návrh se v tuto chvíli ale podle Janečka měnit nebude. „Necháme proběhnout diskusi a uvidíme, co z toho připomínkového řízení vzejde,“ řekl. Pokud by senátoři i starostové s kritikou uspěli, znamenalo by to, že by se územní pracoviště nezrušila. Návrh vyhlášky ministerstva financí čeká meziresortní připomínkové řízení a projednání v Legislativní radě vlády.

Starostové souhlasí se senátory

Podle starostky Přelouče Ireny Burešové se návrhem naruší sjednocený výkon veřejné správy. Územní pracoviště finančního úřadu v Přelouči je jediné v Pardubickém kraji a má být také zrušeno. "Podívala jsem se na nejbližšího souseda a to jsou Holice. Finanční úřad tam vykonává správu pouze pro 15 obcí, na rozdíl od Přelouče, kde vykonává pro 42," uvedla.

Starosta Podbořan na Lounsku Radek Reindl považuje návrh finanční správy za absolutně nekoncepční. Občané z Podbořan budou podle něj muset na úřad jezdit zřejmě do Loun, což je zhruba 70 kilometrů.

Návrh teď čeká připomínkové řízení, po projednání v Legislativní radě vlády by vyhlášku vydalo ministerstvo financí. Jeho zástupci jednání v Senátu nekomentovali, Andrej Babiš ale už dřív rušení podpořil.

Finanční správa momentálně po celém Česku provozuje 201 územních pracovišť finančních úřadů. Z toho jich je 98 takzvaných řídicích a dalších 103 je těmito pracovišti řízeno. Právě 23 z těchto řízených pracovišť chce Finanční správa od příštího roku zrušit.