ČNB dále nedovolí koruně posílit

Praha - Bankovní rada České národní banky oznámila, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 korun za euro. Zároveň rada nechala úrokové sazby na historických minimech. Informoval o tom mluvčí centrální banky Tomáš Zimmrmann.
Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Kučera Michal

Základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Bankovní rada zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit posílení koruny pod 27 korun za euro pomocí intervencí, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu. Bankovní rada již dříve oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z deflace. Na trhu centrální banka tehdy působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.

Úrokové sazby zůstanou dole

Prognóza České národní banky pak předpokládá stabilitu úrokových sazeb na nynější velmi nízké úrovni a používání kurzu jako nástroje měnové politiky do konce roku 2016. Návrat do standardního režimu podle ČNB nebude znamenat posílení kurzu koruny na úroveň před zahájením intervencí. 

Miroslav Singer
Zdroj: ČTK
Autor: René Fluger, Josef Horázný

Rizika prognózy inflace jsou vyrovnaná, zatímco při minulém zasedání je viděla jako protiinflační. Podle guvernéra ČNB Miroslava Singera lze předpokládat, že inflace bude ve 12měsíčním horizontu nad prognózou ČNB, ale pod inflačním cílem. Centrální banka tím stvrzuje, že riziko deflačního vývoje proti květnu dále pokleslo, což snižuje pravděpodobnost dalšího intervenčního zásahu, upozornil analytik společnosti Roklen Lukáš Kovanda. Ta je tak podle něj nyní v podstatě nulová.

Česká ekonomika poroste podle Singera letos rychleji, než očekávala prognóza ČNB. „Rizika se trochu zmírňují, ekonomika začíná jevit známky toho, že je na začátku návratu do zdravější trajektorie. V tomto směru je to signál, že se věci začínají otáčet robustněji žádoucím směrem,“ řekl Singer k posledním makroekonomickým datům. Názor bankovní rady na vhodnost nynější měnové politiky se ale podle něj nezměnil. „Ta data jsou dobrá, ukazují, že se ekonomika otáčí, ale nejsou tak dramatická, aby nás nutila měnit názor, kde inflace bude, a měnit měnovou politiku,“ podotkl.

Ani tisková konference ČNB nepřinesla významnější překvapení, komentoval dnešní jednání bankovní rady analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. „Nadále čekáme, že ČNB bude udržovat kurz nad hladinou 27,00 Kč za euro do druhé poloviny roku 2016. Těžko však věřit, že by opuštění režimu intervencí bylo hladké a bez překvapení,“ dodal.