Kancelář prezidenta opraví přehradu, parlament navýší platy

Kancelář prezidenta republiky, Poslanecká sněmovna i Senát zřejmě dostanou v příštím roce ze státního rozpočtu víc peněz. Podle návrhu, který v úterý schválil sněmovní rozpočtový výbor, by si měla prezidentská kancelář konkrétně polepšit o 68 milionů, sněmovna o 87 milionů a Senát o 47 milionů. Finance půjdou třeba na platy politiků nebo opravy staveb.
Video Kancelář prezidenta opraví přehradu, Parlament navýší platy
video

Kancelář prezidenta opraví přehradu, Parlament navýší platy

Pražský hrad che například investovat více než 100 milionů do přehrady Klíčava, která se nachází v Lánské oboře. Podle kancléře prezidenta je zásah nevyhnutelný. „Opravdu hrozí průšvih, dochází tam k erozi a sesuvu svahů do přehrady, která je zásobárnou vody minimálně pro Kladno,“ sdělil Vratislav Mynář. Opravovat se bude i na Hradě, třeba několik domů v areálu Nejvyššího purkrabství. Celkově by měly rekonstrukce vyjít na 39 milionů.

Peníze navíc pro sněmovnu a Senát zase půjdou na platy politiků. Podle zákona schváleného loni v prosinci se jim totiž od ledna 2016 znovu zvýší. Řadový poslanec si polepší o 4300 korun měsíčně (na 65 700 korun), ministr o 8100 korun (na 125 200 korun).

Desítky milionů korun nicméně horní komora příští rok utratí za průběžné opravy Valdštejnského paláce; dalších pět milionů vydá na údržbu Valdštejnské zahrady. „Výdaje na správu a údržbu a provozní výdaje za tyto budovy tvoří asi třetinu celého rozpočtu,“ uvedla mluvčí Senátu Eva Davidová.

Návrhy výdajů kapitol pro rok 2016 (mil. Kč)

  • Kancelář prezidenta republiky 389,5 ↗ 457,9
  • Poslanecká sněmovna 1071,6 ↗ 1158,8
  • Senát  521,3 ↗ 568,1
  • Ústavní soud 179,9 ↗ 186,8
  • Nejvyšší kontrolní úřad 518,2 ↗ 519,5
  • Kancelář veřejného ochránce práv 112,3 ↘ 100,9

(u Senátu, Ústavního soudu a Nejvyššího kontrolního úřadu výbor jednání přerušil, vrátí se k nim 10. června)


Rovněž Ústavní soud se chystá na opravy svého památkově chráněného sídla v budově bývalé Zemské sněmovny v Brně. Podle místopředsedkyně Milady Tomkové by se měly renovace dočkat hlavně sklepení a fasády.

Jako jediný by měl příští rok zhruba o desetinu klesnout rozpočet kanceláře ombudsmana. Kancelář veřejného ochránce práv totiž bude čerpat peníze, které ušetřila v minulých letech.

Poslanecká sněmovna pak bude řešit, co s archivem bývalého Federálního shromáždění, který se nyní nachází ve skladu v pražské Hostivaři. Národní knihovna podle sněmovního kancléře Petra Kynštetra smlouvu vypověděla; nyní se jedná o jejím prodloužení. Podle předběžné dohody s Nejvyšším kontrolním úřadem by však mohl být archiv umístěn v novém sídle, které úřad právě hledá (v současnosti sídlí v pronajaté budově).

Doporučením rozpočtového výboru se vláda musí při sestavování rozpočtu řídit. Kolik která kapitola dostane, bude jasné nejpozději v září, kdy má Sobotkův kabinet poslancům návrh zákona o státním rozpočtu předložit.