Stop pro název „pomazánkové máslo“

Brusel - Tribunál Soudního dvora EU v Lucemburku zamítl žalobu, kterou Česká republika chtěla zrušit dřívější rozhodnutí Evropské komise neuznat české označení „pomazánkové máslo“ jako zaručenou tradiční specialitu.
Video "Pomazánkové máslo" je stále zakázaný název
video

"Pomazánkové máslo" je stále zakázaný název

Je to podruhé, kdy se evropský soud českým výrobkem musel zabývat. Česko už totiž základní spor o pomazánkové máslo prohrálo v roce 2012. Tehdy dal Soudní dvůr EU za pravdu názoru komise, že výrobek nelze kvalifikovat jako máslo, protože neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku, a tudíž jej nelze pod tímto názvem prodávat. Komise v této věci Prahu žalovala už o dva roky dříve za nesplnění povinnosti. Vytýkala jí, že v Česku bylo možné uvádět na trh výrobek pod označením „pomazánkové máslo“, který ovšem fakticky máslem nebyl.

V reakci na tehdejší rozsudek čeští potravináři začali pomazánkové máslo přejmenovávat na „tradiční pomazánkové“, ačkoliv s postupem evropské exekutivy dál hlasitě nesouhlasili.

  • "Když dokážeme ten produkt i s nějakým jiným názvem uvádět na trh nadále, tak si spotřebitel tu cestu k němu najde. Já si nemyslím, že by v České republice poklesl počet uživatelů rumu jen proto, že jsme ho přejmenovali na tuzemák," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Pomazánkové máslo
Zdroj: ČTK
Autor: Martin Štěrba, Josef Horázný

Česko boj nevzdalo a požádalo Evropskou komisi, aby výrobek uznala za „zaručenou tradiční specialitu“. Tam mohou být zapisovány mimo jiné potraviny z tradičních surovin a vyráběné tradičním způsobem. Komise to odmítla s odůvodněním, že zápis je v rozporu s nařízením o společné organizaci trhů, tedy ze stejného důvodu, kvůli kterému se jí označení „pomazánkové máslo“ od začátku nelíbilo. Výjimky z nařízení existují, jejich povaha „jasně vyplývá z tradičního užívání“, ale na jejich seznamu pomazánkové máslo není.

Česko toto rozhodnutí napadlo u Tribunálu Soudního dvora EU, kde v úterý neuspělo. Tribunál totiž dospěl k závěru, že uznání za zaručenou tradiční specialitu je stejně možné jen pro výrobek, který splňuje obchodní normy stanovené nařízením o organizaci trhů. Na seznam výjimek je podle názoru soudců možné zapsat jen ty výrobky, „jejichž skutečnou povahu nelze zaměnit s povahou výrobků, jejichž označení je tímto nařízením chráněno“. Kdyby prý totiž členská země mohla použít režimu zaručené tradiční speciality k obcházení nařízení o společné ochraně trhu, narušilo by to jednotné označování zemědělských produktů a tedy i cíl zachování hospodářské soutěže a ochrany spotřebitelů.

  • "Lidi to ignorují. Dál to považují za pomazánkové máslo a takový ten pseudonázev pomazánkové tradiční - to jsou úchylky. Česká republika, to je propadák diplomacie. Totální propadák diplomacie, mě to nepřekvapuje," uvedl generální ředitel Madety Milan Teplý.

Režim zaručené tradiční speciality má pomáhat evropským výrobcům tradičních produktů při prodeji a informování spotřebitelů o jejich tradiční povaze, nezavádí však alternativní systém norem, které musí výrobky splňovat, dodal tribunál. Česku tak zřejmě padla jedna z posledních možností, jak pro typicky českou pomazánku sporné označení prosadit. Proti dnešnímu rozhodnutí je sice možné odvolání, ovšem omezující se jen na právní otázky.