Energetická koncepce by se měla urychleně schválit, radí vládě Topolánek

Praha - Vláda by neměla dále odkládat schválení nové energetické koncepce. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR a bývalý český premiér Mirek Topolánek. Podle něj totiž v opačném případě hrozí, že od července bude pro státní správu závazná dosavadní koncepce z roku 2004, počítá s tím totiž novela zákona o hospodaření energií. „Nejsme s ní plně spokojeni, ale myslíme si, že by se měla schválit urychleně,“ uvedl. S tímto názorem souhlasí také europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Nejdůležitější je to, že ji vláda prostě přijme, protože je to dokument, který nám zoufale chybí,“ uvedla.

„Státní energetická koncepce je závazná pro výkon státní správy v oblasti nakládání s energií,“ citoval Topolánek část novely zákona, která by měla začít platit od začátku letošních prázdnin. „Pokud tedy koncepci neschválíme do 1. července, tak bychom měli závazně používat tu z roku 2004,“ uvedl Topolánek. Upozornil, že v dnes platné koncepci mimo jiné stojí, že stát bude preferovat optimální využití všech vytěžitelných zásob hnědého a černého uhlí.

Na schválenou koncepci musí podle předsedy výkonné rady Teplárenského sdružení ČR navazovat surovinová politika a horní zákon, aby se mohlo vůbec začít diskutovat o prolomení takzvaných těžebních limitů. „Nikdo nevymyslí lepší, nejsme s ní plně spokojeni, ale myslíme si, že by se měla schválit urychleně,“ dodal k připravované koncepci Topolánek.

Jaderná elektrárna TemelínAktualizace Státní energetické koncepce obsahuje šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě nazvané optimalizovaný scénář, která mimo jiné předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se mělo stát jádro, následované zemním plynem a ropou.


Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v České televizi označil koncepci „za přenošené dítě“. Podle jeho informací prý předloží ministerstvo průmyslu a obchodu materiál do vlády do konce června. Brzké schválení energetické koncepce podpořila také stínová ministryně životního prostředí Kateřina Konečná (KSČM). „Nejdůležitější je to, že ji vláda prostě přijme, protože je to dokument, který nám zoufale chybí,“ uvedla.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Topolánek: Babišův návrh na prolomení Bíliny pokládám za logický

Projednávání koncepce bylo v prosinci přerušeno, protože podle některých ministrů dostatečně neřešila otázku zachování či prolomení těžebních limitů v Ústeckém kraji. Ministerstvo průmyslu následně představilo čtyři varianty toho, jak s limity naložit. Vedle jejich úplného prolomení, úplného zachování, nebo uvolnění pouze v dole Bílina, kde těží Severočeské doly ze skupiny ČEZ, je ve hře varianta posunutí limitů v Bílině a částečně i v dole ČSA, kde těží Severní energetická.

Právě poslední variantu, která by znamenala zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně, podporuje ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). V současné době si ministerstvo nechává zpracovat nezávislou studii, která má určit, zda se těžba za limity stanovenými v roce 1991 vyplatí. Podobnou studii si nechal zpracovat i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vyšlo z ní, že stát by měl prolomit limity pouze na dole Bílina. Prolomení limitů v dole Bílina dnes podpořil i Topolánek.

  • Mirek Topolánek, předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR, v OVM: „Nejen, že bych pro to hlasoval, pokládám to za logické… Já budu podporovat pravý selský rozum. Prolomit Bílinu - určitě.“

Brabec zopakoval svůj dřívější názor, že i on si umí za jistých okolností představit prolomení Bíliny, z nezávislých studií ale musí být podle něho nejdříve jasné, že je zdejší uhlí potřeba a bude se vědět, kam bude použito. Nejvíce podporují úplné prolomení těžaři, proti jakýmkoliv úpravám jsou naopak ekologické organizace a starostové některých severočeských obcí, například Horního Jiřetína či Hory Svaté Kateřiny.