Rusko zřejmě nabídne Řecku pomoc

Moskva - Rusko zřejmě nabídne Řecku slevu na dodávky plynu a nové úvěry. Napsal to dnes ruský list Kommersant s odvoláním na zdroj z ruské vlády. Atény až dosud zdůrazňovaly, že o finanční pomoc Kremlu neusilují. Řecký premiér Alexis Tsipras tento týden navštíví Rusko, mimo jiné se setká i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Video Ekonomika ČT24: Tsipras možná požádá Moskvu o půjčku
video

Ekonomika ČT24: Tsipras možná požádá Moskvu o půjčku

Putin a Tsipras plánují podle mluvčího Kremlu jednat o ekonomické součinnosti a sankcích EU vůči Moskvě. „Jsme připraveni zvážit možnost snížení ceny plynu pro Řecko,“ řekl listu nejmenovaný vládní zdroj. Ruský producent plynu Gazprom se ke zprávě odmítl vyjádřit, stejně jako ruské ministerstvo pro energetiku, napsala agentura Reuters.  

Podle zdroje výměnou za levnější plyn a blíže neurčené půjčky bude chtít Rusko napojení na řecký majetek. Zůstává však nejasné, jaký. Gazprom v roce 2013 chtěl koupit řeckou plynárenskou firmu DEPA. Nakonec však od nabídky ustoupil, protože nedostal dostatek záruk ohledně finanční situace firmy.  

Tsipras má stejně jako jeho koalice krajně levicových stran Syriza k Rusku poměrně blízký vztah. Po svém volebním vítězství v lednu Tsipras přijal jako vůbec prvního zahraničního diplomata ruského velvyslance v Aténách Andreje Maslova. Tsipras navštíví Moskvu 8. dubna. Atény přitom opakovaně zdůraznily, že o finanční pomoc Kremlu neusilují, napsal Reuters. 

  • „Během posledních let došlo k poškození řecko-ruských vztahů v souvislosti s tím, že předchozí vlády mé země neučinily, co měly učinit, aby zabránily podle mého názoru nesmyslné sankční politice kvůli napětí na Ukrajině,“ uvedl řecký premiér Alexis Tsipras.

Mluvčí Kremlu již na počátku tohoto měsíce naznačil, že Rusko s případnou hospodářskou pomocí pro Řecko počká na to, jak se Řecko bude stavět k protiruským sankcím EU. Rusko chce, aby EU zrušila sankce zavedené za postoj Moskvy ke krizi na východní Ukrajině, a doufá, že dostane podporu od některých členských států EU, zejména Maďarska a Řecka.

"Evropa se na jedné straně snaží dostat Řecko do nějakého bodu, chce, aby plnilo závazky, ke kterým se zavázalo za to, že dostalo nějakou pomoc. Chce, aby začalo Řecko řádně hospodařit, chce, aby se nastartovala ekonomika a zbytečně se neutrácelo. A na druhé straně Řecko dává nějaké náznaky – když nám nesnížíte dluh, tak se možná budeme bavit o půjčce jinde," říká analytička společnosti Bossa Michala Moravcová