Ve Škodovce se opět schyluje ke stávce

Mladá Boleslav – Automobilku Škoda Auto možná čeká 15. dubna stávka. Zaměstnanci chtějí před sídlem společnosti protestovat kvůli sporům ohledně zvyšování mezd. Automobilka při kolektivním vyjednávání navrhla růst platů o 3 procenta na dobu jednoho roku. Včera ale vypršela dosavadní kolektivní smlouva a odbory na návrh nepřistoupily – zpočátku požadovaly nárůst tarifních mezd o 6,5 procenta, poté slevili na nižší částku, kterou ale nezveřejnily.

V dnešním vydání týdeníku odborů automobilky Škodovácký odborář se odbory odvolávají na průzkum, který provedli mezi zaměstnanci a který měl za úkol zjistit, zda jsou lidé ochotni jít protestovat. „Z jejich průzkumu vyplývá, že zaměstnanci jsou připraveni zúčastnit se protestu před sídlem společnosti, takzvaným Pentagonem. Z některých oblastí dokonce zazněly výzvy k okamžité stávce,“ uvedl týdeník. Podle předsedy odborů Kovo v Mladé Boleslavi Jaroslava Povšíka už odbory zahájily takzvanou pasivní rezistenci.

  • Průměrná hrubá mzda v dělnických pozicích ve Škodě Auto je přibližně 34 tisíc korun a nynější dohoda platila do konce března.
  • V porovnání s ostatními výrobci aut v tuzemsku na tom nejsou lidé ze Škodovky vůbec špatně. Třeba v kolínské TPCA berou dělníci v průměru 30 500 korun (ani zde se ale odbory a vedení společnosti nedohodly na další kolektivní smlouvě – automobilka nabízí růst mezd o zhruba 500 korun, odbory chtějí 1340 korun). V nošovické továrně Hyundai ještě asi o dva tisíce méně.
  • Škoda v Česku bez agenturních pracovníků a učňů zaměstnává téměř 24 tisíc lidí.

Na něčem se ale odbory a vedení společnosti už dohodly. Každý tarifní zaměstnanec dostane v květnovém výplatním termínu jako součást dubnové mzdy variabilní část bonusu 25 tisíc korun. Včetně fixní části bonusu, vyplácené před letními dovolenými a před Vánoci, tak zaměstnanci celkem dostanou roční bonus asi 60 tisíc korun. Dosavadní kolektivní smlouva bude platit, dokud se odbory s firmou nedohodnou.

Samotné Škodovce se loni velmi dařilo. Během této doby totiž zvýšila zisk o 46 procent na 665 milionů eur, tedy na 18,4 miliardy korun. Svým zákazníkům automobilka pak dodala rekordních 1,037 milionu vozů, což představuje téměř 13procentní meziroční nárůst. TPCA zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnila, v roce 2013 tam meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy korun, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun.