Drobní řemeslníci se podle Babiše evidenci tržeb zatím vyhnou

Praha – S online evidencí tržeb pro malíře, truhláře, kadeřnice nebo třeba prodavače na farmářských trzích zatím nepočítáme, zmínil ministr financí Andrej Babiš (ANO). V Otázkách Václava Moravce zopakoval, že elektronická kontrola by měla od nového roku začít postupně u restaurací, hotelů či maloobchodu. Má jít zhruba o 300 tisíc subjektů. O dalším rozšíření se resort rozhodne podle průběžných analýz.

Babišovo ministerstvo chce nyní upravit návrh tak, aby se zprvu týkal právě restaurací, hotelů a malo- i velkoobchodu. To dělá dohromady zhruba 300 tisíc firem. Jen u restaurací by stát po zavedení centrální evidence mohl podle odhadů MF vybrat až 11 miliard korun – v současnosti to je zhruba polovina. Ruku v ruce s transparentním výběrem by ministr posléze rád snížil DPH právě u restauračních zařízení z 21 procent na 15 procent. Snížení by se ale nemělo týkat alkoholických nápojů.

Systém má začít fungovat od začátku příštího roku. Opoziční ODS ale hrozí obstrukcemi a tvrdí, že dosud není jasné, jaké bude mít evidence dopady na podnikatele. Lidovci rovnou žádají po ministerstvu příslušnou studii. „Celý software a internetová aplikace spojení s finanční správou budou stát 100 až 300 korun měsíčně… Kdo nemá ani 2000 korun za rok, tak ať radši nepodniká,“ odpovídá Babiš.

Video Online pokladnám se zřejmě vyhnou i prodavači na farmářských trzích
video

Online pokladnám se zřejmě vyhnou i prodavači na farmářských trzích

Online pokladnám se zřejmě vyhnou i prodavači na farmářských trzích

OVM: recepty na zlepšení výběru daní

Mobil - cappuccino - stvrzenka: Ministrův návod na online tržby

Návrh má své silné příznivce i odpůrce. Podporuje ho například Hospodářská komora a s výhradami také Asociace malých a středních podniků, nelíbí se naopak sdružení podnikatelů a manažerů. „Zásadní problém je v tom, že stát přenáší svoji práci a svoji zodpovědnost na bedra podnikatelů. Má být používán takový nástroj, který má tu nejnižší restriktivní schopnost. Místo aby ministerstvo vykonávalo kontroly, uvalí povinnost na všechny podnikatele,“ řekl před několika dny šéf asociace Radomil Bábek v Událostech, komentářích. Podobně mluví o centrální evidenci jako „zbytečné šikaně“ také opoziční TOP 09.

Zkušenosti s centrální evidencí mají také na Slovensku
Zdroj: ČTK

Podle plánů MF by od roku 2016 pokladny obchodníků měly být napojeny na internet a informace o každé přijaté platbě by okamžitě dostávaly finanční úřady. Podnikatel následně účtenku vytiskne a zákazník by měl povinnost ji převzít.

Nový systém by měl omezit takzvanou šedou ekonomiku, která v ČR tvoří přibližně 16 až 20 procent hrubého domácího produktu, tedy asi 600 miliard korun. Stát totiž platbou bez dokladu přichází o daňové příjmy z DPH. Ministerstvo financí se opatřením inspirovalo v Chorvatsku, kde centrální evidence tržeb přispěla k výrazně lepšímu výběru daní.

  • Prvotní náklady na zazvedení elektronické evidence tržeb dosáhnou maximálně 317 milionů korun. Provoz systému vyjde podle Babiše na 250 milionů.

Ministerstvo financí očekává, že po úplném zavedení elektronické evidence tržeb by mohl rozpočet získat navíc deset miliard korun ročně. Ministerstvo financí poslalo návrh zákona k připomínkám už v únoru. Poslanci by jej pak mohli schvalovat v létě. Podle údajů Českého statistického úřadu přitom státu každý rok uteče na daních kolem 150 miliard korun.