Škodovce se loni extrémně dařilo, vydělala o polovinu více

Provozní zisk automobilky Škoda Auto loni nabobtnal o 56,5 procenta, konkrétně na 817 milionů eur (22,3 miliardy korun). Tržby jí pak vzrostly o 13,9 procenta na 11,76 miliardy eur (320 miliard korun). A automobilce se daří i v prodejích aut.

Škoda Auto už nedávno hlásila, že loni zvýšila prodej aut o 12,7 procenta na 1,037 milionu. Poprvé v historii tak překonala milionovou prodejní hranici. Nejsilnějším trhem značky byla Čína. Zvýšený prodej zaznamenala automobilka i v západní a ve střední Evropě, naopak ve východní Evropě odbyt klesl. Samotná výroba automobilky loni vzrostla o 12,6 procenta na 1,05 milionu vozidel. 

  • Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále také na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Celosvětově zaměstnává přibližně 25 800 pracovníků.

Co se týče celé skupiny Volkswagen, v provozním zisku si loni polepšila o 8,8 procenta na 12,7 miliardy eur (346 miliard korun). Tržby se zvýšily o 2,8 procenta na 202,5 miliardy eur a dodávky aut zákazníkům o pět procent na 10,2 milionu vozidel.

KOMPLETNÍ ČÍSLA NAJDETE ZDE.


Šéf koncernu Martin Winterkorn zdůraznil, že skupina chce pokračovat v růstu i do budoucna a stále usiluje o to, aby se firma stala světovou jedničkou na trhu s automobily: „V roce 2015 očekáváme mírný růst dodávek vozů zákazníkům a růst obratu v závislosti na vývoji ekonomiky až o čtyři procenta.“

Celkem letos uvedeme 50 novinek, nových generací vozů a vylepšených produktů," doplnil Winterkorn a připomněl v této souvislosti mimo jiné únorové představení třetí generace Škody Superb, která se začne prodávat na konci prvního pololetí.

  • Součástí koncernu jsou kromě vlajkové značky VW a Škody také Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche a Seat. Vyrábí rovněž nákladní vozy pod značkami VW, Scania a MAN a vlastní výrobce motocyklů Ducati. 

"Růst prodejů a registrací nových osobních automobilů se zvyšuje. V loňském roce to bylo přes 16 procent, na začátku roku jsme se dostali na 20 procent. Nicméně odhad letošního roku by mohl být o 10 procent lepší než v loňském roce," říká tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl.