Nová zelená úsporám rozdá více než miliardu korun

Praha - V programu Nová zelená úsporám bude letos k dispozici 1,1 miliardy korun. Dotace na energetické úspory, zateplení a renovace jsou určeny majitelům rodinných domů po celé republice a nově i obyvatelům bytových domů. O peníze bude podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) možné zažádat od 1. dubna. Podle některých odborníků jen miliarda nestačí, podpora úspor energií by měla být výrazně vyšší.

Program loni trval devět měsíců a na Státní fond životního prostředí došlo přes šest tisíc žádostí za 1,4 miliardy. Celkem ale bylo pro žadatele připraveno až 1,9 miliardy. Zhruba půl miliardy korun se tedy převedlo do letošního roku. O tom, kolik tentokrát půjde na bytové domy, se podle ministra ještě jedná. „Předběžně počítáme pro bytovky maximálně s půlmiliardou korun, zbytek by připadl na rodinné domy,“ uvedl Brabec.

Státní fond bude podle ministra Brabce i letos pokračovat v trendu co nejmenší byrokratické zátěže. Slibuje rychlé vyřízení dokumentů jak na zpracování žádosti, tak i vyplacení dotace v řádech několika týdnů. Do tří týdnů by žadatel měl vědět, zda s žádostí uspěl.

Zateplení rodinného domu bude moct nově dělat jakákoli firma, kterou si majitel vybere. Přestane být i závazný seznam dodavatelských firem a doporučených materiálů a výrobků. Oba budou pouze inspirativní. Rozšíří se možnost výběru při zadávání posudků, které budou moci kromě energetických auditorů vypracovávat i energetičtí specialisté, jichž je více.

Zateplení nemovitostí
Zdroj: ČTK/Volfík René

Se zásadní změnou se podle ministerstva počítá také v zateplení čili podpoře A. Nově bude možné v rámci zateplení získat dotaci také jen na dílčí části, to znamená třeba na výměnu oken nebo střechy. Dotace by tak mohli dostat i ti, kteří nemají zrovna dost peněz, ale chtějí alespoň částečně investovat do úspor energie.

Podle odborníků by měla být částka vyšší

Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR dlouho upozorňuje na to, že podpora v první Zelené úsporám byla mnohem vyšší. „Poukazujeme na to, že se s bytovou výstavbou a úsporami energií má zahýbat. Je zde i moment zvýšené zaměstnanosti, ekonomiky, výkonnosti stavebnictví, proto by objem neměl jít pod dvě miliardy,“ tvrdí prezident svazu Václav Matyáš.

Připomněl i závazky státu vůči Bruselu k energetickým úsporám a nevyčerpané evropské dotace. To, že v minulém roce zbylo až půl miliardy, považuje za důsledek špatné přípravy a neschopnosti program řídit. „Evropská komise nás v závěrech čerpání evropských peněz velice kritizuje za to, jak programy nejen na úsporu energií, ale vůbec v bytové výstavbě máme nekoordinované a rozložené na několik ministerstev,“ dodává Matyáš.