Lídrem v růstu produkce ropy zřejmě zůstanou Spojené státy

Londýn - Hlavním zdrojem růstu světové produkce ropy zůstanou do konce tohoto desetiletí Spojené státy, a to navzdory propadu cen této strategicky důležité suroviny. Uvádí to výhled Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Její prognóza je v rozporu s předpoklady, že pokles cen povede k dramatickému zpomalení růstu těžby z břidlicových ložisek v USA.
Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/Chris Rogers

IEA nicméně upozornila, že kombinace nízkých cen, západních sankcí a výkyvů devizových kurzů bude tlačit dolů produkci ropy v Rusku. Podíl Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na světových dodávkách se podle IEA sice mírně zvýší, nevyšplhá se však zpět na úrovně z období před rozmachem těžby z břidlicových hornin v USA. 

Za rozmachem produkce ropy ve Spojených státech stojí technologie zvaná hydraulické štěpení, jinak také frakování. Ta se používá k těžbě z břidlicových hornin, je však nákladnější než některé jiné těžební postupy. Růst těžby z břidličných formací v USA přitom citelně přispěl k výraznému zlevnění ropy na světových trzích. Jejich propad se ještě prohloubil, když OPEC v listopadu rozhodl neomezit těžbu, aby si udržel podíl na trhu.

Právě politiku OPECu dnes kritizoval šéf největšího ruského ropného vývozce Rosněfť Igor Sečin. Podle něj prý kartel prakticky ztratil vliv a rozhodnutí nechat ceny dál klesat prý vedlo k destabilizaci trhu.


Cena americké lehké ropy WTI v lednu sestoupila pod 45 dolarů za barel, ačkoli ještě loni v létě dosahovala téměř 110 dolarů. V posledních týdnech nicméně zamířila vzhůru a nyní se nachází nad 50 dolary za barel. Podle IEA však bude toto oživení relativně omezené a ceny se stabilizují hluboko pod maximy z minulých let. 

IEA předpokládá, že růst poptávky po ropě v příštím roce zrychlí na 1,13 milionu barelů denně z letošních 910 tisíc barelů denně. Domnívá se ale, že pokles cen ropy bude mít ve zbytku desetiletí na růst poptávky jen omezený dopad, nelze od něj prý očekávat ani výraznější podporu pro hospodářský růst. „Navzdory prudkému poklesu cen ropy byly vyhlídky pro globální hospodářský růst v uplynulých šesti měsících opakovaně zhoršeny,“ cituje ze zprávy agentura Reuters.

Video Jak na tom bude ropa v dalších letech?
video

Jak na tom bude ropa v dalších letech?