Šlechtová: Česko loni z fondů EU nedočerpalo devět miliard

Praha - Česko loni nedočerpalo z evropských fondů devět miliard korun, informovala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Původní odhady přitom varovaly před ztrátou až 23 miliard korun. Ministerstvo však pracovalo i s pesimistickou variantou, podle níž měla Česká republika přijít až o 30 miliard korun. Sama Šlechtová ještě na konci loňského listopadu naznačovala, že by se ztráta mohla dostat pod dvacetimiliardovou hranici. V posledních měsících loňského roku se podle ministryně čerpání výrazně zrychlilo.

„Vzhledem k problémům, se kterými jsme se potýkali, jako bylo například navýšení alokace kvůli devizové intervenci České národní banky nebo nedostatek času na rozdělení prostředků mezi smysluplné projekty, to lze považovat za opravdu mimořádný úspěch pro Českou republiku,“ uvedla Šlechtová.

Nejvíce peněz prý proplatily řídící orgány jednotlivých operačních programů v posledním měsíci loňského roku. Ministerstvo financí tak mohlo poslat Evropské komisi k takzvané certifikaci, tedy zpětnému proplacení, projekty s neobvykle velkým celkovým objemem peněz. „Podařilo se v podstatě od listopadu do prosince předat přes určité systémy ministerstva financí a našeho ministerstva na Evropskou komisi žádosti k proplacení ze strany komise vůči České republice v hodnotě řádově několika miliard,“ řekla Šlechtová. Výrazně se podle ní snížila nedočerpaná částka hlavně u ministerstva životního prostředí.

Ministerstvo také upozornilo, že ani zrychlené čerpání nesníží kvalitu kontrol podpořených projektů a plnění jejich cílů. „Je zde zvýšené riziko nárůstu chybovosti a navazujících finančních oprav, kdy by se prostředky musely vracet. Ty se ale projeví až s ročním odstupem,“ podotkla Olga Letáčková, náměstkyně ministryně, která řídí Národní orgán pro koordinaci.

Přesná částka, kterou se Česku nepodaří za rok 2014 vyčerpat, bude definitivně známa až v polovině letošního roku po finálních jednáních s Evropskou komisí.

Čerpání dotací by měl v budoucnu usnadnit nový monitorovací systém, který podle Šlechtové vše elektronizuje. Vyplňování pro žadatele v něm bude snadnější a potrvá kratší dobu, řekla ministryně. „Přílohy se nemusí dávat fyzicky, všechno nám tam naběhne ze základních registrů, čili osobně zde říkám, že je to opravdu jednodušší,“ dodala.

Česko je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU, předloni nedočerpalo 12 miliard korun. MMR odhaduje, že celkem za končící sedmileté programové období Česko nedokáže vyčerpat až 40 miliard korun - celkový objem dotací přesahuje 700 miliard korun. Poslední možnost dočerpat tyto peníze bude v příštím roce.

Pro čerpání evropských dotací v příštích letech plní Česko podmínky EU jen z jedné třetiny, varovala Šlechtová. Chybí zejména některé důležité zákony, ke kterým se Česko zavázalo. Jde zejména o služební zákon nebo zákon o posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA). Všechny předběžné podmínky, k jejichž přijetí se Česko zavázalo v takzvané Dohodě o partnerství, musí platit nejpozději k 1. lednu 2016. Dokud však Česko nepřijme poslední z nich, nepošle k nám Evropská komise v rámci nového programového období ani euro.