První blok Temelína kvůli testu tyčí nedodává proud

Temelín (Českobudějovicko) - První blok jaderné elektrárny Temelín přestal časně ráno dodávat elektřinu. Energetici jej odstavili kvůli plánované zkoušce řídících tyčí, které zastavují štěpnou reakci. Pravidelné testy tyčí, takzvaných klastrů, provedou technici ještě dnes. Elektřinu začne blok znovu vyrábět na Štědrý den. Informoval o tom mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Během víkendu technici ze společnosti Škoda Power dovyváží i turbínu bloku po nedávné výměně vysokotlakého dílu. Druhého bloku se odstávka nedotkne, vyrábí dál bez omezení.

Temelín letos vyrobí méně elektřiny, než bylo v plánu. Do rozvodné sítě dodá asi 12,3 terawatthodin (TWh), což je o procento méně oproti původním předpokladům. Důvodem je prodloužení všech tří palivových odstávek o 24 dní. Loni elektrárna vyprodukovala 12 TWh proudu. Příští rok má Temelín vyrobit 13,6 TWh elektrické energie, což by bylo nejvíce od roku 2000, kdy byl spuštěn jeho první blok.

Zatím nejvíc elektřiny dokázala jihočeská elektrárna vyprodukovat před třemi lety. Tehdy dodala do sítě 12,6 TWh proudu. Temelín je největším zdrojem elektřiny v Česku, jeho výkon je 2000 megawattů. Pokrývá tak plných 15 procent celoroční domácí spotřeby.