Stát loni zvýšil výběr spotřebních daní o 16 procent na 139 miliard

Praha - Celníci loni vybrali na spotřebních daních 139 miliard korun, což bylo o 16 procent více než v roce 2006. Nejvíce stát získal na spotřební dani z minerálních olejů, která tvořila téměř 81 miliard korun, tedy o 5,5 procenta více než v předchozím roce.


Nejrychleji rostl výběr spotřební daně z tabákových výrobků, který se zvýšil o 46 procent na 47 miliard korun. Podle ředitele sekce cel a daní Davida Chovance to bylo způsobeno především tím, že obchodníci se na konci loňského roku předzásobili kvůli plánované změně sazeb.
„Například zatímco v prosinci 2006 byl výběr spotřební daně z tabáku tři miliardy korun, loni to bylo sedm miliard. Mezera, která vznikla, se určitě projeví v letošním roce,“ dodal.


Na spotřební dani z lihu celníci vybrali 7,1 miliardy korun, tedy téměř o pět procent více než v roce 2006. Zhruba o pět procent na 340 milionů Kč rostl i výběr daně z vína a o tři procenta na 3,7 miliardy Kč se zvýšil příjem ze zdanění piva. Za vyšším výběrem daní stojí podle Chovance především hospodářský růst, příliv zahraničních investic i úroveň správy daní.


Na cle loni celní správa vybrala 7,4 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst 17,5 procenta. Celníci zároveň zajistili zboží v hodnotě 2,5 miliardy korun a odhalili 776 trestných činů. Nově se zabývali kontrolou placení mýtného na rychlostních silnicích, kde zaznamenali 30 320 přestupků a vybrali 34 milionů korun na pokutách.


Celkový daňový výnos ČR byl loni 726,6 miliardy korun, z toho celní správa vybrala přibližně pětinu. Celní správa je výhradním správcem spotřebních daní od roku 2004. Loňský výběr byl zatím nejvyšší.