Exxon se pomstil Venezuele za znárodnění

New York/Praha - Americký ropný gigant Exxon Mobil získal soudní příkazy ke zmrazení aktiv venezuelské státní ropné společnosti PDVSA v hodnotě až 12 miliard dolarů (213 miliard Kč) po celém světě. Firma nyní bojuje o kompenzace za aktivity, o které přišla v rámci znárodňování majetku ve Venezuele. Zmrazení aktiv jí má zajistit odškodné v případě, že vyhraje arbitráž ohledně venezuelského ropného projektu Cerro Negro.

Postup Exxonu je zatím nejradikálnějším krokem ropného průmyslu proti
některé z vlád, jež se v době rostoucích cen komodit snaží posílit svou
kontrolu nad přírodními zdroji. „Zní mi to jako velmi agresivní taktika,“
řekl profesor mezinárodního práva na Houstonské univerzitě Stephen Zamora.

Venezuelský prezident Hugo Chávez, který se často dostává do sporů s vládou Spojených států, loni v červnu převzal podíly firem Exxon Mobil a
ConocoPhillips ve venezuelských ropných projektech v hodnotě mnoha miliard dolarů. Tento krok byl součástí znárodnění klíčových odvětví, včetně soukromých energetických a telekomunikačních podniků. Aktuální postup Exxonu lze tedy chápat jako odvetný akt.

Společnost PDVSA, která je jedním z největších dodavatelů ropy do USA, se již nyní potýká s rostoucím zadlužením a provozními problémy. Ty jsou podle analytiků způsobeny tím, že firma kvůli velkým příspěvkům na Chávezův sociální program nevynakládá dostatek prostředků na investice, napsala agentura Reuters.