V Česku přetrvává nedostatek kvalifikovaných pracovníků

Praha - V Česku přetrvává ve všech oborech nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, zejména pak v oblasti informačních technologiích. Jedním z důsledků tohoto stavu je viditelný nárůst mezd. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Salary Guide pro období 2007 až 2008, který dnes představila personální agentura Robert Half International (RHI). "Na základě informací, které máme, se dá předpokládat, že v letošním roce bude nárůst mezd mírnější, ale bude výrazně pokračovat rozšiřování nabídky benefitů," nastínil ředitel Robert Half International ČR Aleš Křížek.

Situace v ČR kopíruje světový trend, tedy nedostatek kvalifikovaných pracovníků na trhu práce, který sílí od USA přes Evropu dále, uvedl manažer divize financí a účetnictví Tomáš Bergl. Spodní hranice mezd ve finančnictví a účetnictví se u juniorských pozic (0 až dva roky praxe) zvýšila o 2.000 až 5.000 Kč, u seniorských pozic se posunula o 5.000 až 10.000 korun směrem nahoru. Nástupní platy absolventů se v průměru pohybují v závislosti na pozici a vzdělání mezi 20.000 až 25.000 Kč.

Český roční průměr mezd se nejvíce přibližuje evropskému průměru u pozic méně náročných na odborné zkušenosti a délku praxe, pomyslné nůžky se podle Bergla otevírají s rostoucí praxí a odborností. V evropském měřítku jsou nejvyšší mzdy v Německu, Švýcarsku a tradičně ve Velké Británii, v celosvětovém měřítku zaujímá přední příčky Japonsko. Zatímco v minulosti se mzdy v USA pohybovaly spíše nad evropským průměrem, nyní jej kvůli poklesu kurzu dolaru nepřevyšují.

Velmi rychle roste poptávka po odbornících v informačních technologiích a znatelně přesahuje počet profesionálů, kteří hledají nové uplatnění v této oblasti. To má za následek zatím nejvyšší zjištěnou úroveň mezd u naprosté většiny profesí. K největšímu nárůstu loni došlo především u absolventů a odborníků s praxí do tří let, kteří jsou na IT trhu nejvíce žádáni. U nejžádanějších specializací se mzdové ohodnocení pohybuje standardně nad 30.000 Kč měsíčně, což představuje nárůst spodní mzdové hranice proti roku 2006 o 5.000 korun.

Rok 2007 byl rovněž ve znamení rostoucí poptávky po všech pozicích v oboru administrativy, zákaznického servisu, lidských zdrojů, logistiky a práva. Zároveň ale prý rostly i požadavky kladené na uchazeče. Pro většinu pozic uvedených v průzkumu Robert Half International je naprosto nezbytná znalost minimálně jednoho světového jazyka na velmi dobré úrovni.

Salary Guide obsahuje souhrnné informace o průměrných mzdách poskytovaných odborníkům v oblastech manažerské podpory, lidských zdrojů, logistiky, zákaznického servisu a práva, v oborech IT a telekomunikací, marketingu a obchodu, financí a účetnictví. Průzkum probíhal v období od 10. září do 20. listopadu 2007 a celkem bylo osloveno více než 1000 respondentů. Hlavním zdrojem informací byli kandidáti a klienti Robert Half International.