Americké i evropské burzy dnes rostly v reakci na Buffettovo prohlášení

New York/Londýn/Praha - Americké i evropské akciové trhy dnes výrazně zpevňovaly. Reagovaly tak na prohlášení miliardáře Warrena Buffetta, který nabídl třem předním pojišťovnám dluhopisů převzetí záruk za zhruba 800 miliard dolarů. Tento krok uklidnil finanční trhy zmítané obavou z možného snížení ratingů těchto společností, které by bez pochyby vedlo k dalšímu prohloubení úvěrové krize.

Zdroj: Nasdaq - výroční zpráva Autor: Nasdaq

Hlavní americký index Dow Jones získával v poledne místního času (18:00 SEČ) 1,6 procenta a dosahoval 12 436 bodů. Růstová tendence se v jeho vývoji prosazuje i nadále. Podobných výsledky zaznamenal rovněž index Standard & Poor's, který posílil o 1,45 procenta na 1359 bodů. Stejný vývoj vykazoval navíc také index amerického technologického trhu Nasdaq Composite, který vzrostl o 0,7 procenta, a dosáhl tak hodnoty 1 810 bodů. 

Příznivě se vyvíjely i evropské burzy. Index FTSEurofirst 300 během dneška posílil o 3,2 procenta na 1332 bodů, což představuje nejvyšší nárůst od 22. ledna. Ještě lepší výsledky zaznamenal index Evropské unie Eurostoxx50, který vzrostl o 3,41 procenta na 3 803,76 bodů. Pozadu nezůstala ani pražská burza. Index PX se dnes před koncem obchodování (okolo 16:00 SEČ) zlepšil o 2,06 procenta na 1524 bodů.

Buffettův návrh podpořil zejména akcie finančního sektoru. Akcie britské banky HSBC stouply o 3,4 procenta. Banky Unicredit a Barclays získaly přes pět procent. Překvapivě rostly ale také akcie největší americké automobilky General Motors. Ta sice dnes oznámila, že v loňském roce utrpěla ztrátu ve výši 38,7 miliardy dolarů (v přepočtu asi 681,7 miliardy korun), avšak zároveň přišla i s návrhem na další snížení počtu zaměstnanců firmy a předpověděla oživení amerického trhu s automobily ve druhé polovině roku 2008.