Švédská Nordic Food chce koupit české Hamé a Otomac

Brno - Největší česká konzervárna Hamé možná změní majitele. Má o ni zájem švédská společnost Nordic Food. Stejná firma usiluje rovněž o získání výrobce masných produktů Otomac. V obou případech již požádala Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) o povolení spojení.

Fúze se má podle informací ÚHOS týkat především výroby hotových jídel, paštik, ovocných a zeleninových produktů, kojenecké výživy a sendvičů. Hamé patří k nejvýznamnějším českým společnostem. Jeho výrobní aktivity se zaměřují zejména na zpracování masa, zeleniny a ovoce. Význam Hamé spočívá především v nabídce paštik, která je nejširší na českém trhu. Do sortimentu společnosti patří ale i široké spektrum chlazených masových výrobků a obloženého pečiva.
 
Kromě označení Hamé používá firma celou řadu dalších prémiových značek. Výrobu kečupů zastřešuje Otma. Pro chlazené paštiky, hotová jídla a majonézové saláty se využívá Veselá pastýřka. Zeleninové výrobky, zejména okurky, najdou spotřebitelé na regálech supermarketů pod značkou Znojmia. Pro kojeneckou výživu společnost používá brand Hamánek.

Společnost Nordic Food vznikla loni, nejspíše právě kvůli připravovanému převzetí Hamé. V České republice doposud nevyvíjí žádné aktivity. Firmu vlastní švédské společnosti NP Confectionery AB a NP Properties AB, které jsou součástí koncernu Malmö.