Lesnické firmy přicházejí o miliony, budou zřejmě propouštět

Praha - Lesníci přicházejí o milionové tržby. Zájem o produkci lesnických a dřevařských společností totiž prudce klesl. Krize na tyto firmy tvrdě dopadá, a proto uvažují o propuštění části zaměstnanců. Situace naopak nahrává domácnostem, které dřevem topí.

Pokles cen dřeva odhadují zástupci lesních společností na 20 až 30 procent v závislosti na druhu sortimentu. Nejvíce na krizi doplácejí dodavatelé kulatiny a palivového dříví, naopak nejméně trápí přebytek dřeva na trhu producenty dřevin pro speciální použití. Jde například o dodavatele tvrdého dřeva pro dřevostavby či výrobu nábytku.

„Dřevaři prodávají necelou polovinu produkce, ta se ale dnes a denně snižuje a k tomu padají i ceny. Taková situace v jihočeském lesnictví a dřevařství ještě nenastala,“ uvedl například člen výkonné rady Jihočeského dřevařského klastru Petr Nedvěd. Podle něj část firem zřejmě začne propouštět. „Jsme možná na 35 procentech běžného finančního objemu prodeje,“ dodal Nedvěd.

Pod optimální cenou prodává dřevo například také Lesní společnost Bečov z Karlovarského kraje. Při ročních tržbách kolem 60 až 80 milionů korun je pokles cen podle jednatele firmy Petra Kužvarta pro společnost velmi nepříjemný. Ačkoliv se cena kulatiny ještě nedávno pohybovala na Karlovarsku v rozmezí 1800 až 2000 korun, teď se prodává za 1250 až 1500 korun za metr krychlový.

Na cenách konečných výrobků se však nízká cena zatím neprojeví. Výrobci jsou totiž bohatě předzásobeni drahým dřívím, které koupili loni či v prvním čtvrtletí, a nehodlají svoje výrobky prodávat pod cenou.

„Naše stavy zásob jsou nyní na vyšší cenové úrovni, než je aktuální nákup kulatiny. Naši zákazníci ale říkají, kulatina je levná teď, musíte nám dodávat levně,“ postěžoval si například Antonín Steinbauer z firmy Steinbauer Lechner ze Štěpánovic, která dodává speciální dřevěné obaly, bedny a palety pro leteckou a námořní dopravu.

Krize na trhu se dřevem zřejmě nijak nepomůže ani zákazníkům nábytkářských nebo stavebních firem. Ty totiž odebírají speciální tvrdé dřeviny, kterých, na rozdíl od jehličnanů, není přebytek. Navíc u dřevostaveb činí cena dřeva pouze asi 15 procent celkových nákladů a velká část materiálu se vozí ze zahraničí, například z Finska.

„Cenově jsme na tom nijak nevydělali,“ potvrdil Miroslav Kukačka ze společnosti Ton z Bystřice pod Hostýnem, která patří k největším evropským výrobcům nábytku z ohýbaného dřeva. „K přebytku došlo především u jehličnaté hmoty, my nakupujeme pouze buk,“ řekl Kukačka.

Naopak radovat se mohou lidé, kteří dřevem topí. Cena štípaného palivového dříví se snížila o deset až 15 procent, cena metru krychlového se nyní pohybuje zhruba od 600 Kč do 800 Kč. Cena za tunu dřevěných pelet klesla zhruba o 15 procent na 3000 korun. Podle odhadů zástupců firem by se mohla na této úrovni udržet po delší čas.

Ceny dřeva se výrazně propadly v dubnu. Může za to částečně pokles poptávky po stavebním dřevu, za nímž stojí i zastavení výstavby na německém a hlavně na americkém trhu kvůli hypoteční krizi. K přebytku dřeva navíc přispěly větrné kalamity na začátcích loňského a letošního roku. V českých lesích nyní přebývá asi milion krychlových metrů kulatiny, což je zhruba množství, které ročně zpracují malé pily.

sin red mol 181352 may 08