Starbucks uzavře 600 kaváren, plánoval jich rušit jen sto

New York - Světový řetězec kaváren Starbucks do roka uzavře ve Spojených státech 600 svých provozoven. Původně přitom uvažoval o omezení provozu pouhé stovky kaváren. Jde zřejmě o důsledek překotného vývoje společnosti v uplynulých letech i o její snahu vyrovnat se s dopady slabého vývoje americké ekonomiky. Jelikož ale Starbucks většinu zaměstnanců pouze přesouvá na jiná místa a zároveň chystá otevření dalších kaváren, jde spíše o strukturální změny, které by měly přinést větší efektivitu fungování firmy.

O divokém vývoji společnosti svědčí, že z nyní rušených kaváren firma 70 procent otevřela v posledních dvou letech. Celkem jde téměř o pětinu všech provozoven zřízených po roce 2006, uvedl v úterý finanční ředitel Pete Bocian, když záměr společnosti sídlící v americkém Seattlu oznamoval.

Uzavření se dotkne 12 tisíc pracovníků společnosti, což je téměř osm procent celkového počtu zaměstnanců. Ne všichni ovšem práci ztratí, většina zaměstnanců bude převedena do provozoven Starbucks v okolí, sdělila mluvčí společnosti Valerie O'Neilová. Kolik pracovních míst ale bude zcela zrušeno, údajně neví. Celkové náklady spojené s rušením kaváren firma odhaduje na 348 milionů dolarů.

Kavárny se vzájemně připravují o zisky

Dodatečných 500 kaváren bylo na seznam uzavíraných provozoven zařazeno proto, že nebyly ziskové a nejevilo se, že by mohly být ziskové v dohledné budoucnosti. Naprostá většina z nich navíc byla otevřena v blízkosti už existujících kaváren Starbucks, konstatoval ředitel Bocian.

Provozovny podle něho přicházejí až o 30 procent příjmů, pokud se v jejich okolí otevře nový Starbucks. Odstranění tohoto „kanibalismu“ by mělo pomoci vrátit část výnosů do ostatních provozoven, řekl.

Starbucks však stále expanduje

I přesto Starbucks hodlá otevřít ve finančním roce 2009, který začíná letos v září, nové kavárny. Původní plány ale snížil na méně než 200. Beze změny zatím ponechal záměr vybudovat v letech 2010 a 2011 dalších 400 provozoven. Vlna rušení prodělečných kaváren proběhne paralelně, od konce července do první poloviny příštího roku.

"Věříme, že stále máme příležitost otevřít nové lokality se silným
kapitálovým výnosem," prohlásil Bocian. Vyjádřil také obavy z poklesu amerického hospodářství, kterému už v květnu připsal nejvyšší šéf firmy Howard Schultz hlavní vinu na snížení výnosů společnosti o 28 procent. Kavárny podle něho přicházejí o zisky, protože na zákazníky doléhají vyšší ceny potravin a benzinu.

Ke konci března Starbucks na celém světě nabízel kávu na 16 226 místech. Společnost provozuje 7257 kaváren ve Spojených státech a 1867 v zahraničí. Dalších 7102 provozoven vlastní obchodní partneři, jimž Starbucks uděluje licenci. V České republice provozuje od letošní zimy dvě kavárny Starbucks společnost AmRest.