Brno je nyní centrem české módy, zdejší firmy ale zmítá krize

Brno - Brno se na pár dní opět stane Mekkou módy, od úterý do čtvrtka patří zdejší výstaviště mezinárodním veletrhům STYL a KABO. Na největší akci svého druhu ve střední Evropě se představí přes 600 vystavovatelů. Na veletrhu přibývá hlavně obuvnických firem - loni jich bylo přes 100, letos v srpnu už kolem 120.

I když podle počtu vystavovatelů na STYL a KABO je možné spekulovat o stabilizaci situace na textilním trhu, Jiří Kohoutek, viceprezident Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu, má jiný názor: „Soudě podle vystavovatelů se trh stabilizoval, podle ekonomických čísel za první pololetí letošního roku spíše ne.“

Analytikům pohybujícím se v textilním průmyslu se zdálo, že podle čísel za rok 2007 mělo odvětví to nejhorší za sebou. Výsledky za první pololetí letošního roku je bohužel vyvedly z omylu. „Textilní průmysl snížil tržby za toto období ve srovnání se stejným obdobím roku 2007 zhruba o 12,5 procenta a oděvní průmysl téměř o 20 procent, takže ty výsledky jsou opravdu alarmující,“ uvedl Kohoutek. Na propadu se promítla především posilující koruna a také ceny energií.

Do Česka sice míří noví obchodníci s textilem, loni z trhu ale zmizela královéhradecká Tiba nebo havlíčkobrodský Pleas či Velveta. Na jižní Moravě se letos do problémů dostaly Tylex z Letovic a Lanatex. V prvním pololetí ubylo v textilním a oděvním průmyslu oproti loňsku asi 3000 pracovníků. Podle Kohoutka se české firmy budou muset přizpůsobit novým podmínkám trhu a zaměřit se spíše na konkrétní zakázky než na dosavadní sériovou výrobu: „Cestu dopředu představuje specializace, dělat výrobky s vyšší přidanou hodnotou.“

Stále větší prostor dostává na veletrhu STYL a KABO obuv. I přes nárůst počtu vystavovatelů na brněnském výstavišti není situace v oboru v Česku růžová. Firem za posledních dvacet let výrazně ubylo, navíc v nich pracuje daleko méně lidí. „V současné době je v celém kožedělném průmyslu zhruba pět a půl tisíce lidí, přičemž je zde zahrnuta i výroba galanterie… Průměrná velikost firem je do padesáti zaměstnanců,“ uvedla tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová.

Také pro obuvnický průmysl je závažnou hrozbou dlouhodobý evergreen - dovoz levného zboží z Číny. „Více než 60 procent celosvětové produkce jde z Číny… Jenom za první pololetí letošního roku bylo do ČR dovezeno téměř 84 miliónů párů obuvi právě z Číny, průměrná cena i díky poklesu ceny dolaru činila už jen 30 korun za pár,“ přiblížila situaci na trhu Mayerová.

Tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace souhlasí s postupem, který preferuje i Jiří Kohoutek: „Konkurovat se dá jedině kvalitou, specifickými výrobky s vyšší přidanou hodnotou. Cestu vidíme také v tom, že firmy musí rozšiřovat služby koncovým zákazníkům.“