Obchod nad regulovanou cenou bude na Slovensku trestným činem

Bratislava - Na obávaný růst cen v době přechodu Slovenska na euro našla Ficova vláda recept. Slovenský kabinet dnes schválil návrh novely zákona o cenách, která umožní více ministerstvům ovlivňovat tvorbu cen zboží a služeb. Za bezdůvodné zdražování může obchodníkům v některých případech hrozit dokonce vězení. Zároveň musel být novelizován trestní zákoník. Oba předpisy, projdou-li parlamentem, začnou platit v prosinci, tedy těsně před vstupem Slovenska do eurozóny.

Administrativní zásahy do cen připouští novela do konce roku 2009, tedy po celý rok od zavedení eura. Úřady budou moci například určit maximální míru zvýšení ceny zboží nebo závazný postup při stanovení ceny. Při něm se bude vycházet z ekonomicky oprávněných nákladů a přiměřeného zisku, jejichž úroveň bude moci nastavit regulátor. Ministerstva budou hlavně podrobně sledovat vývoj cen ve svých rezortech. Důkladněji by měla kontrolovat hlavně ceny potravin, energií, zdravotnických služeb a poplatky v dopravě.

Za neodůvodněné zdražování bude obchodníkům hrozit až vězení. Trestného činu se ale dopustí jen ti, kteří budou prodávat za vyšší než regulované ceny.