Británie může znárodnit B&B

Brusel - Velká Británie může znárodnit finanční krizí zdecimovanou banku Bradford & Bingley. Její zásah dnes schválila Evropská komise. Rozhodnutí evropských úředníků bylo v tomto případě velmi rychlé, navíc slibují, že podobně budou postupovat i v případě dalších problémových bankovních domů.

Britská vláda problémovou banku znárodní a její část poté prodá španělské bance Santander. Za vklady a síť poboček zaplatí Španělé 400 milionů liber (v přepočtu 12,4 miliardy korun).

„Pomoc pro Bradford & Bingley jsme schválili za méně než 24 hodin od okamžiku, kdy jsme o ní byli informování,“ zdůraznila eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. Rychlost v přijímaní záchranných programů je podle odborníku přesně to, co může pomoci otřesy finanční systému překonat.

Finanční krize má v Evropě už několik obětí. Vlády Belgie, Lucemburska a Nizozemska tak částečně zestátní problémovou banku Fortis působící v zemích Beneluxu. Pomoci se od vlád Francie, Belgie a Lucemburska dočkala i belgická banka Dexia. Island zestátnil banku Glitnir.