Bance Hypo Real záchranný plán nepomohl, bojuje o přežití

Frankfurt - Záchranný plán, který si ustanovila německá finanční společnost Hypo Real Estate Holding, zkrachoval. Banka tak bojuje o přežití. Konsorcium bank, které se mělo podílet na záchraně banky, totiž svou účast odřeklo. Informovala o tom agentura Reuters. Na záchranu ústavu mělo být vynaloženo až 35 miliard eur (asi 868 miliard Kč).

Hypo Real Estate je v Německu druhým největším hypotečním ústavem, který se zaměřuje na financování komerčních nemovitostí. Firma neuvedla, proč se záchranný plán najednou rozpadl, podle mluvčího se ale pokusí udržet se na trhu prostřednictvím alternativních kroků.

„Nyní bojujeme o budoucí existenci podniku. Je to samozřejmě složitá situace,“ přiznal mluvčí banky Hans Obermeier. Odmítl ale říci, jestli má banka ještě nějaké další možnosti. „Můžeme jen předpokládat a doufat, že všechny subjekty, které se těch jednání účastní, si plně uvědomují vážnost situace,“ dodal.

Hypo Real se kvůli globální úvěrové krizi dostala do potíží v polovině září a z firem, jejichž akcie se obchodují na burze ve Frankfurtu, je to první takzvaný blue chip, který požádal o pomoc při řešení krize vládu. Za blue chips se označují nejkvalitnější akcie na burze.

Vláda by na záchranu Hypo Real poskytla 27 miliard eur, zbytek by dodaly soukromé banky. Evropská komise už záměr ve čtvrtek schválila.

O finanční krizi dnes jednali zástupci čtyř největších zemí EU, včetně Německa. Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové se nechtěl k informacím o nečekaných problémech v Hypo Real vyjadřovat. V obecné rovině se ale Merkelová i německý ministr hospodářství Michael Glos před summitem vyjadřovali proti masivnímu poskytování státní pomoci bankám. „Není možné požádat stát, aby obnovil prohranou důvěru tím, že zavede rozsáhlý plán oddlužení a k jeho financování použije peněz daňových poplatníků,“ řekl Glos. „Teď je to na bankách, aby společně a mezi sebou přijaly opatření, která jsou v jejich silách a která zajistí návrat důvěry,“ dodal.

Německé banky a pojišťovny se na podpoře Hypo Real Estate dohodly teprve v pátek. Záchranu Hypo Real, která se specializuje na poskytování hypoték, iniciovala vláda a každá z bank v konsorcium měla k záchraně Hypo přispět svým dílem, převážně ve formě úvěrových garancí. Akcie Hypo Real v pátek díky tomu zpevnily o více než 30 procent.

Podrobnosti dohody měly být podle zdrojů vyjasněny v nejbližších dnech a předpokládalo se, že dohoda vyloučí další problémy. Rámcová dohoda byla sestavena už začátkem týdne, ale až do pátku nebylo jasné, kdo přesně jaký díl na záchraně ponese.