Čínu zasáhla finanční krize – vláda chystá pomoc ekonomice

Peking - Světová finanční krize dorazila také do největší světové výrobny - Čína se potýká s poklesem ekonomického růstu a tamní vláda se tak rozhodla zakročit. Do roku 2010 hodlá investovat čtyři biliony jüanů, tedy asi 11,5 bilionu korun, na podporu domácí poptávky. Ekonomiku má stimulovat celá řada dalších opatření.

Čínské hospodářství je závislé na vývozu zboží především do západního světa. V Evropě a Americe však v důsledku nastupující ekonomické recese oslabuje poptávka a hospodářské obtíže se tak přenášejí také na dosud rychle expandující Čínu.

Růst HDP na pětiletém minimu 

Tempo růstu čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na devět procent. Dostalo se tak na nejnižší úroveň za více než pět let. Představitelé země proto minulý měsíc přislíbili zavést nová opatření, která mají rozproudit ekonomickou aktivitu a zmírnit dopady globální úvěrové krize.Ekonomové snížili odhad růstu Číny na letošní rok na devět procent. Ve srovnání s dalšími velkými ekonomikami světa sice Čína poroste nejrychleji, Peking si však potřebuje udržet robustní růst, aby tak omezil chudobu a minimalizoval případné ztráty pracovních míst, které by mohly způsobit politické napětí.