Hodnota stavebních zakázek stoupla o 15,8 procenta, jejich počet však klesl

Praha - V českém stavebním průmyslu se uzavírá menší počet velkých a středně velkých zakázek. Hodnota nových stavebních zakázek uzavřených ve třetím čtvrtletí totiž meziročně vzrostla o 15,8 procenta na 76,1 miliardy korun, jejich počet však meziročně poklesl o plných 17,7 procenta. Sledované stavební podniky uzavřely 18 994 nových zakázek a průměrná stavební zakázka měla hodnotu čtyři miliony korun, což bylo proti loňskému třetímu čtvrtletí o 40,8 procenta více. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

„S ohledem na zprávy o zpomalování ekonomiky je pokračující růst zakázek příznivou zprávou,“ řekl k vzestupu hodnoty kontraktů analytik ČSOB Petr Dufek. Ke konci třetího čtvrtletí měly sledované stavební podniky v tuzemsku smluvně uzavřeno 16 200 zakázek v celkové hodnotě 209,4 miliardy Kč. Mají tak zásobu práce přibližně na osm měsíců.

Nejvíce k růstu přispěla hodnota nových zakázek u inženýrských staveb o 39,3 procenta, která byla podobně jako ve druhém čtvrtletí ovlivněna výstavbou dopravní infrastruktury podporovanou z prostředků evropských strukturálních fondů, uvedl ČSÚ.

„Pokud se podaří tento trend udržet a dostat do infrastruktury i ve slabých letech dostatečnou masu peněz z domácích i evropských fondů, může být stavebnictví jedním s odvětví, která ekonomice pomohou přežít i nadcházející slabé období se solidními výsledky,“ poznamenal Dufek.

Získat úvěr je čím dál těžší 

„Vliv na počet a objem zakázek od soukromých investorů mají banky, které zpřísnily kritéria pro poskytování úvěrů na velké projekty. Zdaleka už neplatí, že developer dostane od banky až 90 procent peněz na projekt,“ uvedl generální ředitel společnosti Skanska Reality Petr Fanta.

Podle mluvčího Skansky CS Ondřeje Šucha postupně klesá počet zakázek například na velká nákupní centra, naopak prý přibývá projektů střední velikosti.
  
Z celkového finančního objemu nově uzavřených zakázek připadlo na veřejné 42,8 miliardy Kč a na soukromé 33,3 miliardy korun. Počet soukromých zakázek byl ale vyšší než počet zakázek veřejných. Zrušeno bylo ve třetím čtvrtletí 178 stavebních zakázek v celkové hodnotě 1,4 miliardy korun, uvedl ČSÚ.