Teplo bude po Novém roce dražší v průměru o desetinu

Praha - Spolu s elektřinou a plynem budou v Česku po Novém roce výrazně dražší také dodávky tepla. Teplárenské společnosti po celé republice avizují až desetiprocentní nárůst cen. Důvodem jsou rostoucí ceny paliv, které tvoří velkou část nákladů tepláren.

Své o zdražování vědí obyvatelé západočeské metropole. Teplo v Plzni zdraží nejvíce za posledních deset let. Plzeňská teplárenská zvýší od ledna ceny o 9,6 procenta. Průměrná domácnost tak ročně připlatí zhruba tisícikorunu navíc.

Situace v Plzni odpovídá průměrnému nárůstu cen tepla v celé republice. Teplárenské společnosti tak reagují na zdražení hnědého uhlí. „Cena uhlí vyskočila téměř o 15 procent a to se samozřejmě musí promítnout také do konečné ceny,“ vysvětluje generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Pevné palivo přitom tvoří téměř 40 procent nákladů na výrobu dálkového tepla. Jenže zásoby hnědého uhlí se tenčí a české teplárny ho ročně spotřebují zhruba 15 milionů tun.Kvůli rostoucím cenám uhlí se v Česku začaly prosazovat alternativní paliva. V Plzni letos zahájili stavbu takzvaného zeleného kotle na spalování biomasy, která má v budoucnu alespoň částečně uhlí nahradit. Navzdory spekulacím ale ředitel společnosti ubezpečuje, že rozsáhlá investice do ekologické spalovny se zdražováním nijak nesouvisí a do cen tepla ji podnik nehodlá promítnout ani v příštích letech.