Cenu ropy asi dnes chápe málokdo, v červenci stála skoro 150 dolarů za barel, aktuálně je pod hladinou 40 dolarů a výhled hovoří o stagnaci nebo dalším poklesu ceny.
„Cena se nezvyšuje, protože trh to snížení od kartelu OPEC očekával,“ řekl agentuře šéf IEA Nobuo Tanaka. Charakteristický je podle něj hospodářský útlum ve světě a růst zásob. „Globální ekonomika se zhoršuje a trh na to reaguje,“ řekl. Současná cena ropy tak podle něj vytváří alespoň prostor k tomu, aby se ekonomika mohla nadechnout.
Ministři kartelu OPEC se ve středu dohodli na snížení celkového těžebního limitu o rekordní jednorázový objem 2,2 milionu barelů denně. Organizace v komuniké ze schůzky v Alžírsku oznámila, že její nový těžební strop bude proti zářijové skutečné úrovni produkce 29,045 milionu barelů denně nižší o 4,2 milionu barelů, tedy 24,845 milionu.
S ropou klesá i cena pohonných hmot. U tuzemských čerpacích stanic pokračovaly i minulý týden ve výrazném poklesu. Podle šetření českého statistického úřadu se průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 snížila o 53 haléřů na 23,87 koruny za litr. Bezolovnatý benzin Special 91 s přísadou byl levnější o 59 haléřů, u čerpacích stanic se za něj platilo 23,58 koruny za litr. Nafta zlevnila o 74 haléřů na 26,16 koruny. Zlevnil i zkapalněný plyn LPG. Ve srovnání s předchozím týdnem klesla jeho cena o 26 haléřů na 14,50 koruny za litr.