Devět z deseti dětí v Americe chce od Santy videohru

New York - Videoher se finanční krize a její dopady na peněženky Američanů naprosto netýká. Průzkumy i skutečné nákupy dělají herním vývojářům a firmám podnikajícím v sektoru zábavy radost. Odhady na základě dosavadních prodejů ukazují, že rekord 17,9 miliardy dolarů, které za tento druh zboží utratili Američané loni, bude letos překonán o více než čtyři miliardy dolarů.

Zdroj: http://www.playstation2.cz/ps3/ Autor: Sony

Jen letos v listopadu se na americkém trhu prodalo videoher za 2,91 miliardy dolarů, o deset procent více než loni. Od začátku roku překročily prodeje 16 miliard dolarů, o 22 procent více než v roce 2007, uvedla společnost pro průzkum trhu NPD Group. Novou videohru si přeje podle ankety vypracované pro obchodní řetězec Game Crazy devět z každých deseti amerických dětí od osmi do 17 let. Proti loňsku je to o deset procent více.

Analytici vidí důvody úspěchu trhu v široké nabídce pro nové herní konzole Xbox 360 od Microsoftu, Playstation 3 od Sony a Wii od Nintenda. Kromě toho jde prý také vzhledem k mnoha hodinám zábavy, které videohry poskytují, o relativně lacinou koupi. Videohry mohou trvat od deseti do 40 i více hodin, záleží na titulu a stupni obtížnosti. „Hráčům často trvá dva až tři měsíce, než hru dokončí,“ říká ze zkušenosti redaktor časopisu Game Informer Matt Helgeson.

Prodeje podporují také výrazné slevy. Obchody Best Buy od neděle nabízejí pro konzole Xbox 360 a Playstation 3 hry pod 35 dolarů (asi 700 korun). Novinka Guitar Hero III pro oba systémy pak vyjde na 50 dolarů (asi 1 000 korun).

Nejlépe šly před Vánocemi na odbyt hry pro Xbox 360 Gears of War 2, jíž se jen v listopadu prodalo 1,6 milionu kopií, a Call of Duty: World at War s prodanými 1,4 miliony kusů. Podobně působivé výsledky podle NPD dosáhly i hry od Nintenda Wii Play a Wii Fit.

Mimořádný zájem je i o samotné konzole. Stolní Nintendo Wii si v listopadu koupilo přes dva miliony amerických zákazníků, zatímco přenosné Nintendo DS, které umožňuje přehrávat i hry svého předchůdce Game Boy, zaznamenalo prodej za minulý měsíc téměř 1,6 milionu kusů. Celkem se na americkém trhu od listopadu 2006 prodalo 15,4 milionu konzolí Wii. Nintenda DS, které přišlo do prodeje před Vánocemi 2004, si zákazníci koupili téměř 24,6 milionu přístrojů.

Propagace nové hry pro konzoli Microsoft Xbox
Propagace nové hry pro konzoli Microsoft Xbox
Více fotek
  • Propagace nové hry pro konzoli Microsoft Xbox autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/591/59049.jpg
  • Fanoušek Nintenda Wii autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/591/59047.jpg