Volání z budky podraží: Z pevné na pevnou na 5 korun za minutu

Praha - Společnost Telefónica od 29. prosince mění ceny volání z telefonních budek. Minuta hovoru na pevné linky zdraží z dosavadních dvou korun na pět korun. Cena volání do mobilních sítí zůstane stejná. Navíc Telefónica spolu s českým telekomunikačním úřadem plánují redukovat počet stanic pevné telefonní linky přibližně na třetinu.

Telefónica zdražila cenu impulzu z dosavadních deseti korun na 15 korun. Při volání na pevné linky ale zároveň impulz zkrátila z pěti minut na tři. Cena za jednu minutu volání tak zdraží o tři koruny. Operátor naopak prodloužil dobu impulzu při volání do mobilních sítí z dosavadních 40 sekund na minutu. Cena hovoru tak při přepočtení zůstane stejná, 0,25 koruny za sekundu.

O dvě koruny na pět korun zdraží také SMS zprávy do mobilních a pevných sítí v Česku. SMS do zahraničí naopak o dvě koruny zlevní. Nově budou stát deset korun.

Z budek se nevolá

Z telefonních budek volá stále méně Čechů, dávají přednost mobilům. Budky, které se nevyplácejí, firma postupně ruší. Například z Pardubického kraje zmizí do konce roku 110 budek. Ze stejného důvodu chce jejich počet výrazně snížit také Český telekomunikační úřad. Na provoz automatů totiž vedle operátora přispívá zčásti stát. Podle dřívějších údajů úřadu jde ročně o více než 100 milionů korun. Do roku 2012 se plánuje rušení 9 500 budek z celkového počtu 24 000.