Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody

Moskva - Sérii energetických dohod dnes podepsaly Rusko a Srbsko. Ruská společnost Gazprom na jejich základě získá většinový 51procentní podíl v srbském ropném monopolu NIS výměnou za výstavbu strategického ruského plynovodu South Stream přes Srbsko.

Dohody, podepsané za přítomnosti prezidentů obou zemí, předpokládají také výstavbu podzemního zásobníku zemního plynu v Banatském Dvoře na severu Srbska. Jsou „důležité pro energetickou bezpečnost našich zemí a Evropy“, prohlásil při podpisu Medveděv. „Energetické dohody jsou pro nás strategicky důležité. Znamenají dlouhodobé zásobování Srbska plynem,“ dodal Tadić.

Gazprom koupil 51 procent podílu v srbském ropném monopolu NIS za 400 milionů eur a zavázal se, že bude do srbské společnosti do roku 2112 investovat 500 milionů eur bez ohledu na to, jaké eventuálně budou důsledky světové ekonomické krize. Podle srbského tisku se Gazprom rovněž zavázal financovat sociální program pro zaměstnance, kteří budou muset ze srbské energetické společnosti odejít. Celková výše ruských investic ve společných projektech by měla podle viceprezidenta Gazpromu Alexandra Medveděva milardu až 2,5 miliardy dolarů.

Samotná prodejní cena NIS vyvolala v Srbsku živou polemiku, protože podle mnohých tamních expertů není dostatečně vysoká. Auditorská firma Deloitte v září odhadla, že celková hodnota srbské firmy činí 2,2 miliardy eur.

Jednání kolem prodeje NIS vyvolala nedávno i napětí uvnitř srbské vlády. Její vicepremiér pro ekonomiku totiž odešel z týmu srbských vyjednávačů, když usoudil, že Bělehrad nedostal od Ruska dostatečné záruky, a to zvláště pokud jde o výstavbu plynovodu South Stream.

Rusko-italský plynovod South Stream představuje jeden z nosných projektů Gazpromu v zahraničí. Druhým je plynovod Nord Stream, který by měl být položen na dně Baltského moře a přímo spojit Rusko s Německem. Gazprom pro South Stream už uzavřel dohody s Bulharskem, Srbskem, Řeckem a Maďarskem. Podílet by se na něm mohly také Slovinsko a Rakousko.