Ceny ropy spadly nejrychleji za 7 let

New York - Světové ceny ropy dnes obnovily prudký pokles a americká ropa se nakonec propadla o 12 procent v největší procentní ztrátě za sedm let. Trh tak reagoval na zprávu o nečekaně výrazném růstu ropných zásob ve Spojených státech, která zastínila vliv konfliktu na Blízkém východě a zastavení dodávek zemního plynu z Ruska do Evropy.

Americká lehká ropa, která se v úterý přechodně vrátila nad 50 dolarů, v závěru klesla o téměř šest dolarů na 42,63 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent oslabila o více než čtyři a půl dolaru na 45,86 USD.

Ropa reagovala prudkým propadem nadnešní zprávy amerického úřadu pro energetické informace. Zásoby ropy v USA podle nich minulý týden stouply o 6,7 milionu barelů.

„Je to pro ceny velmi slabá zpráva,“ řekl agentuře Reuters obchodník Tom Knight z texaské firmy Truman Arnold. „Viděli jsme hodně velký růst zásob ve všech kategoriích. Myslím, že je to potvrzení slabé poptávky. Kdykoli trh vidí fyzické potvrzení této situace v údajích o zásobách, je to pro něj další důvod jít níže,“ řekla Amanda Kurzendoerferová z firmy Summit Energy.

Poptávka po ropě v USA i jinde je nyní těžce oslabována ekonomickou recesí. Podle EIA se americká poptávka snížila za poslední čtyři týdny meziročně o 2,9 procenta.

Na počátku týdne a zčásti ještě dnes ceny podporoval rusko-ukrajinský spor o plyn, který dnes eskaluje úplným zastavením dodávek plynu z Ruska. V mrazivé zimě se tak bez klíčové energetické suroviny ocitla řada zemí zejména jihovýchodní Evropy. Jednou z náhrad za plyn je ropa a některé ropné produkty, což ropě v předešlých dnech dodávalo určitou podporu.

Ceny ropy výrazně rostly od konce prosince, kdy Izrael zahájil ofenzivu v pásmu Gazy s cílem zastavit rostoucí raketové ostřelování svého území. Konflikt sice přímo dodávky ropy z Blízkého východu neohrožuje, zvyšuje však riziko v celém regionu, který je z hlediska těžby ropy ve světě klíčový.