EU rozšíří zásobníky, aby předešla plynovým krizím

Praha - V pražském Lichtenštejnském paláci se dnes sešli ministři zemí Evropské unie odpovědní za evropské záležitosti se zástupci Evropské komise, aby hledali řešení současné krizové situace ohledně dodávek plynu z Ruska. Výstupy z jednání, které skončilo krátce před polednem, jsou tajné. Podle informací ČT však EU bude zvažovat především rozšíření vlastních skladovacích kapacit. Ve hře je i případná zprostředkovatelská mise do Moskvy.

„Musí (Ukrajina a Rusko) naplnit svoje povinnosti k evropským spotřebitelům,“ řekl český vicepremiér Alexandr Vondra po příjezdu do Lichtenštejnského paláce. Zároveň rázně odmítl požadavek Ukrajiny na finanční kompenzace, jež žádá po EU, aby prý mohla uzavřít dohodu s Ruskem. „Nemohou nás vydírat,“ doplnil.

Větší zásobníky a mise do Moskvy

Ačkoli jsou výstupy z ministerského jednání tajné, podařilo se ČT získat vyjádření komisařky pro vnější vztahy Benity Ferrero-Waldnerové. Podle ní se chce Evropská unie do budoucna vyvarovat podobných situací. Proto by například měly být vybudovány větší zásobníky na uskladnění plynu.

Podle zákulisních informací je také ve hře možnost, že zástupci EU v čele s českým předsednictvím pojedou do Moskvy pomoci zprostředkovat rychlé řešení krize. Ferrero-Waldnerová však zdůraznila, že EU může v ukrajinsko-ruském sporu hrát pouze roli prostředníka a nemůže do jednání přimo zasahovat.

Vondra na dnešní tiskové konferenci vyzval Rusko a Ukrajinu, aby na svém území přijaly nezávislé evropské monitory. Ti jsou podle jeho slov připraveni dostat se na místo už v pátek. Vondra nicméně zdůraznil, že přestože je z krátkodobého hlediska nejdůležitější co nejrychlejší obnovení dodávek plynu do Evropy, musí být vytvořeny podmínky pro dlouhodobé řešení, které by podobným situacím do budoucna zabránilo.