Ekonomové PwC rovněž očekávají, že i přes očekávaný prudký pokles ekonomického růstu mohou v podíle na celosvětovém HDP rozvíjející se ekonomiky do roku 2014 předběhnout ty vyspělé. Zatímco u významných světových ekonomik očekávají ekonomové letos pokles hospodářské aktivity, u velkých rozvojových ekonomik, jako je Čína nebo Indie, předpokládají pouze zpomalení růstu. „Ze střednědobého pohledu mají tyto země mnohem lepší výhled než vyspělé ekonomiky,“ uvádí PwC.
Hospodářský růst Číny a Indie by se podle odhadů PwC mohl letos snížit na pět až šest procent. Prudké zpomalení zřejmě čeká Rusko a Brazílii. „Tyto prognózy jsou poměrně dobré v porovnaní s očekávaným poklesem HDP o přibližně jedno procento a více v USA, Japonsku a v eurozóně. Ve Velké Británii se letos předpokládá pokles o téměř dvě procenta, čímž se dostane na dno tabulky zemí G7,“ předpokládá ekonom PwC John Hawksworth.
Podle dalších výpočtů PwC by měla v roce 2014 například Indie předstihnout Japonsko a podíl Velké Británie na celosvětovém HDP by měl klesnout z 3,3 procenta v roce 2007 na 2,9 procenta v roce 2014. Čína by měla předstihnout v podílu HDP eurozónu v jejím současném složení, do roku 2014 do ní však mohou vstoupit například Polsko či Česká republika, čímž by HDP eurozóny přerostlo to čínské.
Prognózy PwC potvrzuje i OECD, která dnes zhoršila výhled předních světových průmyslových a rozvíjejících se ekonomik, jejichž ukazatele nyní naznačují hluboké zpomalení. Ani rozvíjející se ekonomiky však nebudou mít na růžích ustláno. „Předstihové ukazatele OECD za listopad 2008 naznačují hluboké zpomalení v sedmi velkých ekonomikách, které nejsou členy OECD, zvláště v Číně, Indii a Rusku,“ uvádí organizace.