Německé hospodářství dostane nové finanční injekce

Berlín - Na základních bodech mohutného balíčku opatření na povzbuzení zpomalující se ekonomiky se podle německých médií shodly špičky stran německé vládní koalice. Opatření zahrnují také částečné daňové odlehčení občanům a firmám, mají v příštích dvou letech německé veřejné rozpočty zatížit zhruba padesáti miliardami eur (více než 1,3 bilionu Kč).

Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové, jejich bavorští souputníci z Křesťanskosociální unie (CSU) a Sociální demokraté (SPD) se dohodli mimo jiné na investicích do výstavby silnic a do školství ve výši 18 miliard eur (téměř 482 miliard Kč).

Spory se do poslední chvíle vedly o podobě daňových úlev. Jasná shoda byla pouze na tom, že základní nezdanitelná částka z ročního příjmu se zvedne ze 7 664 eur na 8 004 eur. Strany kromě toho dohodly snížení dolní sazby daně z příjmu z 15 na 14 procent, oznámili dnes šéfové poslaneckých frakcí CSU a SPD Peter Ramsauer a Peter Struck. Daňová opatření budou uplatňována od 1. července. Vláda dále poskytne rodičům jednorázový bonus ve výši 100 eur na dítě.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Pro běžné občany je jedním z nejzajímavějších dohodnutých bodů balíčku takzvaná „ekologická prémie“. Každý dostane podle zatím nepotvrzených informací 2 500 eur, pokud si koupí nový automobil a zároveň odhlásí vůz nejméně deset let starý. Při koupi nového automobilu šetrného k životnímu prostředí by navíc měla od 1. července platit různě odstupňovaná daňová zvýhodnění.


Vládní strany se rovněž dohodly na úvěrovém a garančním rámci pro velké podniky. Stát je ochoten na tuto část programu poskytnout až 100 miliard eur. Konzervativci však neprotlačili návrh, aby v nejnaléhavějších případech stát do koncernů vstoupil majetkově. Ochranný štít tak bude určen firmám, které se ocitnou ve finanční tísni kvůli zamrzlým úvěrům.

Každopádně však jde o nejmohutnější soubor opatření na posílení ekonomiky v poválečných dějinách Německa. Balíček má totiž zmírnit recesi největší německé ekonomiky, která by mohla být nejhlubší od 2. světové války.